ANO nechce radu s libereckou Změnou, Korytář žaluje Babišovi

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
13. 10. 2014 18:57
Vítězná strana Změna pro Liberec podle všeho skončí v opozici. Hnutí ANO chce vládnout se Starosty a ČSSD.
Lídr Změny pro Liberec Jan Korytář.
Lídr Změny pro Liberec Jan Korytář. | Foto: Změna pro Liberec

Liberec – Zatímco olomoucké hnutí ANO si hlasitě stěžuje, že ho i přes vítězství ve volbách čtyři slabší strany vyšachovaly z vedení města, liberečtí kolegové z ANO potichu chystají podobný osud tamnímu hnutí nestraníků Změna pro Liberec.

Lídr Změny Jan Korytář v severočeském městě již podruhé s přehledem vyhrál volby, zřejmě ale znovu skončí v opozici. Se svými dvanácti mandáty by mohl jednoduše složit většinu s devíti zastupiteli hnutí ANO, to ale okamžitě po volbách oznámilo, že s ním do koalice nepůjde.

Třetí největší strana – Starostové pro Liberecký kraj s osmi hlasy – sice s Korytářem bude jednat, ale velké šance společnému projektu nedává. "Po posledních vyjádřeních Jana Korytáře vidím spolupráci jako málo pravděpodobnou," tvrdí lídr kandidátky Starostů Michal Hron.

Změna pro Liberec přitom právě do koalice s hnutím Andreje Babiše vkládala velké naděje. "Reakce ANO je pro nás nepříjemné překvapení. Mysleli jsme si, že to bude náš největší spojenec," popisuje Korytář.

ANO ani Starostové zatím o spojenectví nevyjednávají a vyčkávají, zda se Korytářovi nepodaří sestavit jinou koalici. Z pohledu na volební výsledky je ale jasné, že k tomu nedojde.

Zůstává už totiž pouze varianta duhové koalice se čtyřmi dalšími stranami. Mezi nimi je ale například KSČM nebo ČSSD, se kterou je Změna po Korytářově odvolání z postu primátora v roce 2011 na nože. A Starostové a ANO nezastírají, že s krachem Korytářova vyjednávání víceméně počítají.

"Pokud se jim to nepodaří, tak bychom zkusili vyjednat koalici se Starosty, které považujeme od začátku za potenciálního koaličního partnera. A ještě bychom přizvali někoho dalšího, kterým by nejspíš byla ČSSD," nastiňuje chystanou vládu v Liberci lídr hnutí ANO Tibor Batthyány.

Korytář si kvůli postoji ANO dokonce stěžoval u lídra hnutí Babiše. "I na základě toho, co se děje v Olomouci, jsem mu dnes napsal zprávu. Přijde mi na hlavu, aby ANO zrovna naše nestranické hnutí mělo poslat do opozice a k moci vytáhnout místní ČSSD, která si svou politikou zavinila jeden z nejhorších výsledků," vysvětluje Korytář.

Batthyány si je však jistý Babišovou podporou. "Šéf tohle naše rozhodnutí respektuje, nemluví mi do toho a je to jenom další smutný fakt, že pan Korytář neváhá použít cokoliv, aby se na radnici dostal. Nějaká SMSka to nezmění a je to spíš jenom takové jeho žalování," dodává liberecký lídr.

Právě Korytářovo nevybíravé jednání zřejmě odradilo jeho možné koaliční partnery. "Město je ze strany Změny pro Liberec stále označováno jako město korupce, město mafiánských struktur a dluhu. To si myslím, že město poškozuje a poslední čtyři roky to má ke skutečnosti hodně daleko. Dalším charakteristickým znakem jejich politiky je, že vůči politikům z jiných uskupení používají velmi osobní výpady, mnohdy podávají trestní oznámení, a dehonestaci všeho druhu," stěžuje si Hron.

V jiných městech se přitom ANO zřejmě s nestranickými hnutími dohodne a naopak odmítá spolupracovat se sociální demokracií. Například v Ostravě se schyluje ke spolupráci s tamním hnutím Ostravak. Spojenectví ale do značné míry zjednodušuje fakt, že Ostravak pod vidinou vstupu do rady v podstatě rezignoval na personální či programové požadavky. A podobná situace je i v Brně, kde se rýsuje spolupráce mezi ANO a hnutím Žít Brno Matěje Hollana.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy