ANO mění postoj k imigraci, chce potápět lodě pašeráků

Silvie Housková
Aktualizováno 4. 9. 2015 13:11
Nový koncept počítá s posílenou ochranou hranic schengenského prostoru ve spolupráci s evropskou agenturou Frontex, ale také s vytvořením bezpečných koridorů, kterými by mohli uprchlíci přicházet.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Amnesty International

Praha - Větší kontrola vnějších hranic Evropské unie, ale humánnějším způsobem. Podobně poupravuje některé dřívější výroky svého šéfa Andreje Babiše nový jednotný postoj hnutí ANO k imigraci. Ten počítá s posílenou ochranou hranic schengenského prostoru ve spolupráci s evropskou agenturou Frontex, ale také s vytvořením bezpečných koridorů, kterými by mohli uprchlíci přicházet.

ANO jde ale ještě dál, mimo jiné vyzývá k potápění lodí pašeráků klidně i bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Pavel Telička také uvedl, že se uvažuje i o možnosti přesměrovat část evropských peněz určených pro Česko do států, jako jsou Itálie, Řecko nebo Maďarsko, které musí zvládat největší nápor uprchlické vlny.

"Náš společný postoj je výsledkem intenzivních debat, které jsme vedli v posledních dvou týdnech," vysvětlil europoslanec za ANO Pavel Telička určitý obrat od dosavadní politiky. Dosud většina českých stran včetně ANO spíše "strašila" hrozící záplavou imigrantů a chtěla především zpřísňovat kontroly hranic.

I přes několik zmíněných radikálnějších názorů ale nejde o výraznou změnu. ANO bude i nadále, tak jako většina politiků, chtít do Evropy vpouštět jen uprchlíky, kteří na to mají právo, a to ideálně poté, co už dostanou azyl v centrech, která by měla být podle ANO vybudovaná mimo Evropskou unii. Stejně jako ostatní hlavní české strany bude chtít také efektivnější návratovou politiku a nebrání se systematické pomoci ostatním státům. Podle Teličky by mělo být ale Česko hlavně aktivnější v evropské debatě o imigraci a tlačit Evropskou unii k činům, a ne pouhým debatám.

"V dlouhodobém horizontu chceme prosazovat také především uklidnění situace v Sýrii," říká Telička. Mělo by jít alespoň a vytvoření bezpečných zón i větší zapojení Ruska a arabských států. Telička ale nevylučuje ani společnou evropskou akci vedoucí ke stabilizaci Sýrie.

Tvořící se nová koncepce imigrační politiky ANO ale nijak neřeší přijímání uprchlíků Českou republikou. Především to, jak aktivní by v tomto směru měl stát být. Zatím Telička zmínil pouze boj proti xenofobii a radikalizaci ve veřejné debatě.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy