ANO náhle couvlo. Podpora biopaliv a firem Babiše neskončí

Kateřina Surmanová
Aktualizováno 20. 5. 2015 15:15
Poslanci zamítli zákon, který rušil daňové výhody výrobcům biopaliv. "Je to skandální, lhali jste. Cynická dohoda uvnitř koalice," rozčílil se opoziční poslanec Miroslav Kalousek.
Foto: Radek Pecák

Praha - Ještě před pár dny poslanci hnutí ANO mluvili o tom, jak je nutné, aby podpora biopaliv skončila k poslednímu červnu. Ovšem na středečním jednání Sněmovny nečekaně hlasovali proti.

Nepomohlo ani to, že s návrhem přišel jejich vlastní zákonodárce Karel Rais. ČSSD se také postavila za to, aby podpora biopaliv pokračovala, lidovci nehlasovali.

Česko se tak vystavuje riziku, že přespříští měsíc začne vyplácet nedovolenou veřejnou podporu a vykoleduje si od Evropské unie sankci.

Od července nemá Česko program podpory, který by byl schválený Evropskou komisí, a nový program si bruselští úředníci teprve pročítají. Proto ANO před dvěma týdny změnilo názor a ústy předsedy svého klubu Jaroslava Faltýnka oznámilo, že samo předloží návrh, který podporu utne.

Předložili přitom úplně stejný návrh, s nímž už dříve přišel místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Na jednání Sněmovny ale náhle couvli a zachovali daňové úlevy, které se hodí v podnikání i firmám šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše.

"Je to bezprecedentní a skandální. Lhali jste. Vy si vážně myslíte, že vám projde úplně všechno? Je to cynická dohoda uvnitř koalice,“ řekl Kalousek plénu poté, co se neočekávané hlasování odehrálo.

Kalousek: A to je korupce

Dodal, že koalice změnila politické rozhodnutí ve prospěch osobního zájmu předsedy hnutí ANO a majitele Agrofertu, který je dominantním českým výrobcem biopaliva z řepky. "A to je korupce," řekl Kalousek.

Babiš při jednání tvrdil, že jeho stanovisko je neutrální. A při hlasování se zdržel.

"Zdržel jsem se u obou hlasování. Jak u ukončení podpory biopaliv, neboť problém je řešen v návrhu kolegy ministra Jurečky v tisku 418, tak u návrhu na rozšíření podpory na výrobu metylesteru ze všech mastných kyselin. Závěrečným hlasováním jsem podpořil návrh zákona tak, jak byl postoupen do Sněmovny vládou, a řeší především daňové úniky z prodeje surového tabáku a upravuje kauce distributorů pohonných hmot podle nálezu Ústavního soudu. Návrhy k biopalivům byly přílepky," řekl Babiš. 

Původně se ČSSD a ANO spoléhalo, že využije situace, kdy byly ve Sněmovně dva totožné návrhy na ukončení podpory biopaliv - starší od Kalouska a totožný od poslance Karla Raise.

Obě vládní strany ve středu trvaly na tom, aby se Kalouskův návrh hlasoval jako první s tím, že ani ten by neodhlasovaly. Jejich poslanci by pak ale mohli tvrdit, že nechtěli zvednout ruku pro opozičního poslance a o změně navržené vládním poslancem už hlasovat nemohli, protože dvakrát o tomtéž hlasovat nelze.

Plán Kalousek překazil tím, že svůj návrh stáhl, a ČSSD s ANO pak navzdory svým deklaracím zamítly i Raisův návrh.

Nic jiného než řepka

Neprošla ani možnost, aby se do daňově zvýhodněné bionafty pro zemědělce mohly přimíchávat příměsi vyrobené z něčeho jiného než z řepky.

"Vedli jsme debatu o tom, jak moc jsou biopaliva druhé a třetí generace dostupná. To může rozhodnout jen trh a jen tehdy, když jedno z nich nebude exkluzivně podporováno. Tím jsou demotivováni všichni potenciální výrobci. Jen ta řepka má podporu. Já chci férovou soutěž," obhajoval svůj návrh Kalousek.

Pořád tak trvá podpora jen pro takzvanou první generaci biopaliv, která se vyrábějí z potravinářských plodin. Od toho už Evropská unie ustupuje a chce více vyrábět paliva z odpadů, například dřevní štěpky nebo tuků uhynulých zvířat.

I v tomto případě návrh zamítla ČSSD a ANO, lidovci mlčeli.

ČSSD: Chtěli jsme zklidnit situaci

Sociální demokraté podle svých slov pro ukončení podpory biopaliv nehlasovali proto, že chtěli zklidnit situaci poté, co jejich koaliční partner hnutí ANO měnil opakovaně na věc názor.

Chtějí se k tématu vrátit v rámci druhé projednávané novely o spotřební dani - tento zákon je ve Sněmovně otevřený dvakrát a ta část, která se týká biopaliv, má přijít na pořad ve středu odpoledne. Dopolední novela se primárně týká surového tabáku.

"My jsme v tom konzistentní. Od začátku říkáme, že chceme biopaliva pustit do druhého čtení a pak sledovat notifikaci od Evropské komise, na základě níž se rozhodneme. Nedovolené podpory se neobáváme, protože podle našich informací by to nemuselo znamenat problém," říká předseda poslanců za ČSSD Roman Sklenák.

Lidovci mají stejný názor jako ČSSD - problém chtějí vyřešit u novely spotřební daně, která se váže k biopalivům. "Tam je prostor, abychom řádně prodiskutovali, jaká podpora biopaliv byla a jaká bude," říká místopředseda lidoveckých poslanců Jaroslav Klaška.

Ministr zemědělství Marian Jurečka pak potvrzuje, že na pracovní úrovni má Česko signály, že mu postih kvůli nedovolené veřejné podpoře nehrozí. "Pokud Evropská komise uvidí, že na nové legislativě pracujeme a dokončujeme ji, kvůli dvěma třem měsícům, kdy bude podpora vyplácena bez notifikace, nás sankcionovat nebude. Jiná situace by byla, kdybychom nic nedělali," říká ministr, který novelu o další podpoře biopaliv do Sněmovny přinesl.

 

Právě se děje

Další zprávy