ANO náhle couvlo. Podpora biopaliv a firem Babiše neskončí

Kateřina Surmanová
Aktualizováno 20. 5. 2015 15:15
Poslanci zamítli zákon, který rušil daňové výhody výrobcům biopaliv. "Je to skandální, lhali jste. Cynická dohoda uvnitř koalice," rozčílil se opoziční poslanec Miroslav Kalousek.
Foto: Radek Pecák

Praha - Ještě před pár dny poslanci hnutí ANO mluvili o tom, jak je nutné, aby podpora biopaliv skončila k poslednímu červnu. Ovšem na středečním jednání Sněmovny nečekaně hlasovali proti.

Nepomohlo ani to, že s návrhem přišel jejich vlastní zákonodárce Karel Rais. ČSSD se také postavila za to, aby podpora biopaliv pokračovala, lidovci nehlasovali.

Česko se tak vystavuje riziku, že přespříští měsíc začne vyplácet nedovolenou veřejnou podporu a vykoleduje si od Evropské unie sankci.

Od července nemá Česko program podpory, který by byl schválený Evropskou komisí, a nový program si bruselští úředníci teprve pročítají. Proto ANO před dvěma týdny změnilo názor a ústy předsedy svého klubu Jaroslava Faltýnka oznámilo, že samo předloží návrh, který podporu utne.

Předložili přitom úplně stejný návrh, s nímž už dříve přišel místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Na jednání Sněmovny ale náhle couvli a zachovali daňové úlevy, které se hodí v podnikání i firmám šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše.

"Je to bezprecedentní a skandální. Lhali jste. Vy si vážně myslíte, že vám projde úplně všechno? Je to cynická dohoda uvnitř koalice,“ řekl Kalousek plénu poté, co se neočekávané hlasování odehrálo.

Kalousek: A to je korupce

Dodal, že koalice změnila politické rozhodnutí ve prospěch osobního zájmu předsedy hnutí ANO a majitele Agrofertu, který je dominantním českým výrobcem biopaliva z řepky. "A to je korupce," řekl Kalousek.

Babiš při jednání tvrdil, že jeho stanovisko je neutrální. A při hlasování se zdržel.

"Zdržel jsem se u obou hlasování. Jak u ukončení podpory biopaliv, neboť problém je řešen v návrhu kolegy ministra Jurečky v tisku 418, tak u návrhu na rozšíření podpory na výrobu metylesteru ze všech mastných kyselin. Závěrečným hlasováním jsem podpořil návrh zákona tak, jak byl postoupen do Sněmovny vládou, a řeší především daňové úniky z prodeje surového tabáku a upravuje kauce distributorů pohonných hmot podle nálezu Ústavního soudu. Návrhy k biopalivům byly přílepky," řekl Babiš. 

Původně se ČSSD a ANO spoléhalo, že využije situace, kdy byly ve Sněmovně dva totožné návrhy na ukončení podpory biopaliv - starší od Kalouska a totožný od poslance Karla Raise.

Obě vládní strany ve středu trvaly na tom, aby se Kalouskův návrh hlasoval jako první s tím, že ani ten by neodhlasovaly. Jejich poslanci by pak ale mohli tvrdit, že nechtěli zvednout ruku pro opozičního poslance a o změně navržené vládním poslancem už hlasovat nemohli, protože dvakrát o tomtéž hlasovat nelze.

Plán Kalousek překazil tím, že svůj návrh stáhl, a ČSSD s ANO pak navzdory svým deklaracím zamítly i Raisův návrh.

Nic jiného než řepka

Neprošla ani možnost, aby se do daňově zvýhodněné bionafty pro zemědělce mohly přimíchávat příměsi vyrobené z něčeho jiného než z řepky.

"Vedli jsme debatu o tom, jak moc jsou biopaliva druhé a třetí generace dostupná. To může rozhodnout jen trh a jen tehdy, když jedno z nich nebude exkluzivně podporováno. Tím jsou demotivováni všichni potenciální výrobci. Jen ta řepka má podporu. Já chci férovou soutěž," obhajoval svůj návrh Kalousek.

Pořád tak trvá podpora jen pro takzvanou první generaci biopaliv, která se vyrábějí z potravinářských plodin. Od toho už Evropská unie ustupuje a chce více vyrábět paliva z odpadů, například dřevní štěpky nebo tuků uhynulých zvířat.

I v tomto případě návrh zamítla ČSSD a ANO, lidovci mlčeli.

ČSSD: Chtěli jsme zklidnit situaci

Sociální demokraté podle svých slov pro ukončení podpory biopaliv nehlasovali proto, že chtěli zklidnit situaci poté, co jejich koaliční partner hnutí ANO měnil opakovaně na věc názor.

Chtějí se k tématu vrátit v rámci druhé projednávané novely o spotřební dani - tento zákon je ve Sněmovně otevřený dvakrát a ta část, která se týká biopaliv, má přijít na pořad ve středu odpoledne. Dopolední novela se primárně týká surového tabáku.

"My jsme v tom konzistentní. Od začátku říkáme, že chceme biopaliva pustit do druhého čtení a pak sledovat notifikaci od Evropské komise, na základě níž se rozhodneme. Nedovolené podpory se neobáváme, protože podle našich informací by to nemuselo znamenat problém," říká předseda poslanců za ČSSD Roman Sklenák.

Lidovci mají stejný názor jako ČSSD - problém chtějí vyřešit u novely spotřební daně, která se váže k biopalivům. "Tam je prostor, abychom řádně prodiskutovali, jaká podpora biopaliv byla a jaká bude," říká místopředseda lidoveckých poslanců Jaroslav Klaška.

Ministr zemědělství Marian Jurečka pak potvrzuje, že na pracovní úrovni má Česko signály, že mu postih kvůli nedovolené veřejné podpoře nehrozí. "Pokud Evropská komise uvidí, že na nové legislativě pracujeme a dokončujeme ji, kvůli dvěma třem měsícům, kdy bude podpora vyplácena bez notifikace, nás sankcionovat nebude. Jiná situace by byla, kdybychom nic nedělali," říká ministr, který novelu o další podpoře biopaliv do Sněmovny přinesl.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy