ANO chystá zákaz kouření v restauracích, má podporu i ČSSD

ČTK ČTK
23. 7. 2014 12:00
Zákaz by měl podle poslanců ANO začít platit behěm několika měsíců. V minulosti návrh neprošel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Poslanci ANO chystají novelu zákona, která by zakázala kouření v restauracích. Místopředseda klubu ANO Radek Vondráček novinářům řekl, že návrh má jednoznačnou podporu klubu.

Zákaz kouření by podle něj mohl začít platit během několika měsíců. V minulosti ale podobné snahy v Parlamentu narazily.

"Novela je jedna věta. Znamená to zákaz kouření ve společných uzavřených prostorách společného stravování. To znamená všude, kde jsou podávány pokrmy nebo nápoje, bude zakázáno kouření," řekl Vondráček.

"Klub ANO je jednotný, zákon má silnou podporu," dodal.

O chystané novele už v minulých dnech informovala média. Podle České televize návrh podporuje i koaliční ČSSD, i když ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chystá na konci roku vlastní předlohu.

Doposud vždy zpřísnění tabákové legislativy zabránila tabáková lobby, která k tomu využila nesouhlasu majitelů restaurací. Ti se obávají, že jim klesnou tržby.

Praxe z ciziny, ale i řady českých restaurací však ukázala, že po zákazu kouření tržby naopak stouply.

Prakticky všechny země v Evropě nějakým způsobem alespoň částečně omezují kouření na veřejnosti. Průkopníkem se na tomto poli stalo Irsko, které v roce 2004 zavedlo jako první země světa celostátní zákaz na všech uzavřených pracovištích.

Česko patří k benevolentnějším zemím - od ledna 2006 se kouřit nesmí ve školách, kinech a divadlech, sportovních halách, budovách státních úřadů a ve veřejné dopravě. Restaurace musí být od července 2010 označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké, či mají oddělené prostory pro kuřáky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 6 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy