ANO chtělo, aby Šlachta s Ištvanem vystoupili před všemi poslanci. Návrh na program schůze neprošel

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
28. 6. 2016 15:31
Vleklé spory o reorganizaci policie se přenesly na úterní zahájení schůze Poslanecké sněmovny. Hnutí ANO chtělo, aby před poslanci vystoupili aktéři celé kauzy, tedy policisté z protimafiánského útvaru a také vrchní státní žalobce v Olomouci Ivo Ištvan. Návrh se nakonec nedostal na program schůze, její předsedající Jan Bartošek z KDU-ČSL tvrdil, že o návrhu na zařazení nelze hlasovat.
Robert Šlachta před jednáním bezpečnostního výboru.
Robert Šlachta před jednáním bezpečnostního výboru. | Foto: ČTK

Praha - ANO zaskočilo sociální demokraty, když v úterý navrhlo zařazení nového bodu na schůzi Poslanecké sněmovny. V něm chtělo, aby ve středu 29. června vystoupil ve Sněmovně vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan a také končící šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. "Vůbec nám nic takového neříkali, to je asi ta nová koaliční spolupráce," divili se sociální demokraté úternímu návrhu hnutí.

"Chceme tento bod prosadit na jednání v tomto týdnu," oznámil předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "Věřím, že se podaří tento bod prosadit," přidal se k němu ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán, který je v hnutí ANO tím, kdo nejvíce protestuje proti policejní reformě, jejíž součástí je i zásadní změna práce protimafiánského útvaru.

Podle něj dochází v přímém přenosu k likvidaci tohoto útvaru, který bojuje proti korupci a organizovanému zločinu. "Policejní prezídium nedokáže vysvětlit, proč něco takového chystá a jak to má fungovat. A do toho špičkoví policisté, kteří celý život obětovali boji proti závažnému zločinu, přišli s mimořádně vážným obviněním policejního prezidenta a žádali, aby mohli toto obvinění přednést poslancům," uvedl Pelikán, podle kterého policistům už nic jiného nezbývalo.

Koaliční sociální demokraté jsou proti zařazení takového bodu a tvrdí, že jim o tomto úmyslu ani nikdo neřekl. "Ptal jsem se pana Faltýnka, ale nic mi o tom neřekl. To má být asi ta koaliční spolupráce, po které je voláno," uvedl ironicky předseda klubu Roman Sklenák.

Podobně překvapený byl také místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který byl přítomný koaličnímu jednání i zasedání vlády. "Na těchto jednáních takový nápad nezazněl, dnes to slyším poprvé, dovolte, abych vyjádřil lítost, že za celou dobu jednání jsme takový návrh neslyšeli. Dohodli jsme se na vládě, že ministr vnitra Milan Chovanec předloží do týdne, čtrnácti dnů, zprávu o reorganizaci policie," řekl Zaorálek.

Poslanci ani napodruhé neumožnili vystoupení

O zařazení bodu ale nakonec poslanci vůbec nehlasovali z poněkud kuriózních důvodů. Předsedající schůze Jan Bartošek z KDU-ČSL označil návrh na zařazení za nehlasovatelný, na což má podle jednacího řádu právo. Zdůvodnil to tím, že předseda klubu Faltýnek nevystoupil s návrhem ve chvíli, kdy měl, a tedy "prošvihl" správnou chvíli. Tím pádem se bod nedostal vůbec do programu.   

Hnutí ANO se už jednou snažilo neúspěšně přenést celou věc na parlamentní půdu. Minulý týden místopředseda výboru pro bezpečnost za ANO Bronislav Schwarz svolal tento výbor, kde měli Ištvan i Šlachta vystoupit, ale poslanci neschválili ani program jednání, a nikdo z dvojice tak nedostal možnost promluvit.   

Reorganizace ÚOOZ a UOKFK už je připravovaná několik let, mluvili jsme o ní i se Šlachtou nejméně rok, říká bývalý náměstek ministra vnitra Hruška. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 11 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy