ANO by v listopadu opět ovládlo volby do Sněmovny. Piráti by skončili druzí, ukázal průzkum

ČTK ČTK
3. 12. 2017 14:52
Druhé Piráty by nyní volilo 14 procent lidí a hnutí ANO jednou tolik, ukázal model agentury Kantar. Třetí nejsilnější voličské podpoře by se těšila ODS, které by dalo hlas 12 procent voličů. Naopak by vypadla KDU-ČSL.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pokud by se v listopadu konaly volby do Sněmovny, vyhrálo by je hnutí ANO se ziskem 30 procent hlasů. Druhé Piráty by volilo 14 procent lidí. Celkem by se do dolní komory parlamentu probojovalo osm stran a hnutí. Vypadla by KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar pro Českou televizi.

Třetí nejsilnější voličské podpoře se v průzkumu těšila ODS, které by dalo hlas 12 procent voličů. Čtvrtou SPD by volilo 9,5 procenta lidí a komunisty sedm procent. Sociálním demokratům volební model přiřkl 5,5 procenta, stejně jako hnutí STAN. Nejmenší stranou ve Sněmovny by byla TOP 09, jejíž výsledek by se pohyboval kolem kritické hranice pěti procent.

Bez zastoupení v Poslanecké sněmovny by podle agentury Kantar zůstali lidovci se ziskem 4,5 procenta hlasů voličů. Zelení by dostali ještě o 1,5 procentního bodu méně.

Průzkum pro Českou televizi prováděla agentura Kantar TNS ve dnech 4. až 24. listopadu. Do průzkumu se zapojilo 891 respondentů.

Srovnání výsledků listopadového volebního modelu agentury Kantar a výsledku říjnových voleb:

Strana/hnutí Zisk podle volebního modelu Kantar (v procentech) Zisk v říjnových volbách (v procentech)
ANO 30,0 29,64
Piráti 14,0 10,79
ODS 12,0 11,32
SPD 9,5 10,64
KSČM 7,0 7,76
ČSSD 5,5 7,27
STAN 5,5 5,18
TOP 09 5,0 5,31
KDU-ČSL 4,5 5,8
Zelení 3,0 1,46

Zdroj: agentura Kantar TNS a Český statistický úřad

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy