Koaliční smlouvu podepíše ANO s ČSSD v úterý. Vláda důvěru podle Babiše získá

ČTK ČTK
7. 7. 2018 16:44
Koaliční smlouva mezi hnutím ANO a ČSSD by měla být podle Andreje Babiše podepsána v úterý, stejně jako dohoda s KSČM o tolerování vlády. Vyslovení důvěry má Poslanecká sněmovna projednat ve středu.
Andrej Babiš na summitu v Bulharsku
Andrej Babiš na summitu v Bulharsku | Foto: Reuters

Hnutí ANO a ČSSD podepíšou podle premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše koaliční smlouvu v úterý. Na stejný den se chystá i podpis dohody s KSČM o tolerování vlády. Babiš to řekl novinářům na summitu v Bulharsku.

Ve středu má Poslanecká sněmovna projednat vyslovení důvěry kabinetu ANO a ČSSD podporovanému komunisty. Podle Babiše vláda důvěru získá.

"Já předpokládám, že tu koaliční smlouvu s ČSSD podepíšeme v úterý. Podpisy poslanců již máme za hnutí i ČSSD a také předpokládám, že s KSČM bychom měli podepsat nějakou tu dohodu, která je jiného charakteru než s ČSSD," oznámil premiér.

Dohoda s KSČM, která má umožnit vznik menšinové vlády, je podle něj volná. "Není tam žádný závazek, u všech zákonů stejně hlasovat," uvedl.

Babiš očekává, že pro vyslovení důvěry vládě budou hlasovat všichni poslanci ANO, ČSSD a KSČM. "Tak podepsali to, tak logicky by to měli podpořit," řekl. Podle některých médií nad podporou vlády váhá bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Babiš ale prohlásil, že o ničem takovém neví. "Já jsem s ní mluvil ve čtvrtek ráno o obraně. S paní Šlechtovou jsme si vyjasnili některé věci. Nevidím důvod, že by měla být proti," dodal.

Premiér věří i v účast všech poslanců za ANO, sociální demokraty i komunisty na středečním hlasování. Kabinet ANO a ČSSD je menšinový, dohromady má ve dvousetčlenné dolní komoře jen 93 hlasů. Díky hlasům 15 komunistických poslanců by ale měl ve Sněmovně většinu.

Prezident vstupuje do sestavování vlády mnohem víc, než by v prostředí parlamentní demokracie bylo únosné, říká místopředseda ODS Martin Kupka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy