reklama
 
 

Anketu o azylovém domu pro uprchlíky v Králíkách zastupitelstvo zrušilo, uspořádá referendum

Aktualizováno 25. 1. 2016 21:52
Plánovanou anketu o umístění azylového domu pro uprchlíky v Králíkách tamější zastupitelstvo zrušilo, lidé si ale vynutili uspořádání referenda, aby se k tématu mohli vyjádřit. A to i přesto, že objekt je v majetku ministerstva školství a obec o něm prakticky nemůže rozhodovat. Na zasedání přišli odpůrci xenofobie, ale i někteří členové strany Svoboda a přímá demokracie, takže se akce neobešla bez menších slovních potyček.

Králíky - K tomu, zda bude v severomoravských Králíkách zřízeno azylové centrum pro uprchlíky, se nebudou místní vyjadřovat v původně plánované anketě. Rozhodli o tom dnes zastupitelé na zasedání v kulturním domě Střelnice, kde se sešla také víc než stovka občanů, aby vyjádřili svůj názor na zřízení azylového domu pro uprchlíky v budově bývalého výchovného ústavu. Zastupitelstvo se neobešlo bez dohledu policistů z antikonfliktního týmu a bouřlivých hádek.

Pro zrušení ankety hlasovalo všech čtrnáct přítomných zastupitelů, místo ní by se měli Králičtí vyjádřit v referendu. Zastupitelé se zavázali k jeho svolání na svém nejbližším zasedání - 8. února.

 

O plánu na zřízení azylového domu pro uprchlíky v opuštěné králické budově bývalého ústavu začali zástupci ministerstva vnitra jednat s vedením města už na podzim. Hned v prosinci se ale ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) vyjádřil, že od plánu s největší pravděpodobností ustoupí.

Plníme přání občanů

Pro anketu se původně město rozhodlo proto, že budova bývalého dětského výchovného ústavu patří ministerstvu školství, takže o ní Králíky nemohou samy rozhodovat. Přesto chtělo dát občanům možnost vyjádřit se. Místo ankety si však lidé vynutili možnost hlasovat o zřízení azylového domu v referendu. Kritizovali navíc, že anketa obsahovala pět možných odpovědí namísto jasného „ano nebo ne“.

„Jako zastupitelé jsme tady proto, abychom plnili přání občanů. Anketu jsme považovali za jednodušší způsob referenda nebo možnost vyjádření občanů v této věci. Uspořádáme referendum a uvidíme, jak to dopadne,“ vyjádřila se k výsledku starostka města Jana Ponocná (nestr.).

Několikrát zopakovala, že se zřízením azylového domu lidé v Králíkách, včetně zastupitelů, nesouhlasí a nevidí v něm žádné výhody. Spor považuje za malicherný.

Právě ona čelila na akci velké kritice lidí, kteří vyjádřili nedůvěru k tomu, že azylové zařízení ve městě nechce. Hlasitě se ozýval například Michal Souček, vůdce iniciativy „Ne azylovému domu v Králíkách“, který nedávno zorganizoval i petiční akci. Proti zřízení se vyjádřilo přes dva tisíce lidí z Králicka.

„Myslím, že výsledek je ve prospěch vůle občanů a nevidím na tom ani vítězství ani prohru žádné strany, takže děkuji zastupitelům, že vyslechli názor občanů a že se rozhodli demokraticky a vyslyšeli většinu,“ vyjádřil se Souček.

Na zasedání zastupitelstva kritizoval také skupinu mladých lidí, kteří vyjádřili nesouhlas s vyhrocenou debatou, jaká se v Králíkách vede. Mezi přítomnými rozesílal fotografie facebookových příspěvků autorů výzvy „Proti šíření nenávisti na Králicku“ a tvrdil, že podporují přijímání uprchlíků.

„Spousta lidí sem nešla z určitých důvodů, nebyl to reprezentativní vzorek Králík. Vypadá to sice jednostranně, ale není to tak. Referendum má závaznost stejnou jako plánovaná anketa, ale je dražší,“ uvedla Tereza Jílková, která stojí za výzvou proti šíření nenávisti.

Ani její autoři však nevidí ve zřízení azylového domu přínos. „Kdybychom zůstali u původní ankety, která měla více otázek, nedocházelo by k polarizaci názorů,“ řekl další člen iniciativy Petr Urban.

Na zasedání dorazili i někteří členové Strany práv občanů nebo hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie – vystoupil například poslanec Radim Fiala. „Jsme pro přímou demokracii, jsme pro referendum,“ hlásal před jásajícím publikem.

V pohledu na řešení uprchlické krize se s premiérem lišíme, musíme zastavit příliv uprchlíků, do Evropy přicházejí ilegálně, tvrdí Andrej Babiš | Video: Filip Horký |  10:46

autor: Adéla Skoupá | 25. 1. 2016 20:53

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama