Anketu o azylovém domu pro uprchlíky v Králíkách zastupitelstvo zrušilo, uspořádá referendum

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 25. 1. 2016 21:52
Plánovanou anketu o umístění azylového domu pro uprchlíky v Králíkách tamější zastupitelstvo zrušilo, lidé si ale vynutili uspořádání referenda, aby se k tématu mohli vyjádřit. A to i přesto, že objekt je v majetku ministerstva školství a obec o něm prakticky nemůže rozhodovat. Na zasedání přišli odpůrci xenofobie, ale i někteří členové strany Svoboda a přímá demokracie, takže se akce neobešla bez menších slovních potyček.
Foto: Matej Slávik

Králíky - K tomu, zda bude v severomoravských Králíkách zřízeno azylové centrum pro uprchlíky, se nebudou místní vyjadřovat v původně plánované anketě. Rozhodli o tom dnes zastupitelé na zasedání v kulturním domě Střelnice, kde se sešla také víc než stovka občanů, aby vyjádřili svůj názor na zřízení azylového domu pro uprchlíky v budově bývalého výchovného ústavu. Zastupitelstvo se neobešlo bez dohledu policistů z antikonfliktního týmu a bouřlivých hádek.

Pro zrušení ankety hlasovalo všech čtrnáct přítomných zastupitelů, místo ní by se měli Králičtí vyjádřit v referendu. Zastupitelé se zavázali k jeho svolání na svém nejbližším zasedání - 8. února.

 

O plánu na zřízení azylového domu pro uprchlíky v opuštěné králické budově bývalého ústavu začali zástupci ministerstva vnitra jednat s vedením města už na podzim. Hned v prosinci se ale ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) vyjádřil, že od plánu s největší pravděpodobností ustoupí.

Plníme přání občanů

Pro anketu se původně město rozhodlo proto, že budova bývalého dětského výchovného ústavu patří ministerstvu školství, takže o ní Králíky nemohou samy rozhodovat. Přesto chtělo dát občanům možnost vyjádřit se. Místo ankety si však lidé vynutili možnost hlasovat o zřízení azylového domu v referendu. Kritizovali navíc, že anketa obsahovala pět možných odpovědí namísto jasného „ano nebo ne“.

„Jako zastupitelé jsme tady proto, abychom plnili přání občanů. Anketu jsme považovali za jednodušší způsob referenda nebo možnost vyjádření občanů v této věci. Uspořádáme referendum a uvidíme, jak to dopadne,“ vyjádřila se k výsledku starostka města Jana Ponocná (nestr.).

Několikrát zopakovala, že se zřízením azylového domu lidé v Králíkách, včetně zastupitelů, nesouhlasí a nevidí v něm žádné výhody. Spor považuje za malicherný.

Právě ona čelila na akci velké kritice lidí, kteří vyjádřili nedůvěru k tomu, že azylové zařízení ve městě nechce. Hlasitě se ozýval například Michal Souček, vůdce iniciativy „Ne azylovému domu v Králíkách“, který nedávno zorganizoval i petiční akci. Proti zřízení se vyjádřilo přes dva tisíce lidí z Králicka.

„Myslím, že výsledek je ve prospěch vůle občanů a nevidím na tom ani vítězství ani prohru žádné strany, takže děkuji zastupitelům, že vyslechli názor občanů a že se rozhodli demokraticky a vyslyšeli většinu,“ vyjádřil se Souček.

Na zasedání zastupitelstva kritizoval také skupinu mladých lidí, kteří vyjádřili nesouhlas s vyhrocenou debatou, jaká se v Králíkách vede. Mezi přítomnými rozesílal fotografie facebookových příspěvků autorů výzvy „Proti šíření nenávisti na Králicku“ a tvrdil, že podporují přijímání uprchlíků.

„Spousta lidí sem nešla z určitých důvodů, nebyl to reprezentativní vzorek Králík. Vypadá to sice jednostranně, ale není to tak. Referendum má závaznost stejnou jako plánovaná anketa, ale je dražší,“ uvedla Tereza Jílková, která stojí za výzvou proti šíření nenávisti.

Ani její autoři však nevidí ve zřízení azylového domu přínos. „Kdybychom zůstali u původní ankety, která měla více otázek, nedocházelo by k polarizaci názorů,“ řekl další člen iniciativy Petr Urban.

Na zasedání dorazili i někteří členové Strany práv občanů nebo hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie – vystoupil například poslanec Radim Fiala. „Jsme pro přímou demokracii, jsme pro referendum,“ hlásal před jásajícím publikem.

V pohledu na řešení uprchlické krize se s premiérem lišíme, musíme zastavit příliv uprchlíků, do Evropy přicházejí ilegálně, tvrdí Andrej Babiš | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 24 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy