Proč byste měli zvolit mého manžela prezidentem. Odpovídá osm žen, které se můžou stát první dámou

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 1. 1. 2018 20:00
O post hlavy státu se uchází devět mužů. Všechny kandidáty, s výjimkou ovdovělého Petra Hanniga, provází kampaní jejich partnerky. V anketě odpověděly na to, proč by Češi měli volit právě jejich muže a čemu by se chtěly věnovat v roli první dámy.
Jiří Drahoš s manželkou Evou během oslav 17. listopadu 2017.
Jiří Drahoš s manželkou Evou během oslav 17. listopadu 2017. | Foto: Jakub Plíhal

Eva Drahošová

Manželka vědce a bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše. Pochází z Prahy. Dříve pracovala jako knihovnice, nyní je v důchodu. S manželem má dvě dcery a dva vnuky.

Jak jste reagovala, když se váš partner rozhodl kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách?

Nebylo to rozhodnutí ze dne na den. "Ataky" na manžela, že by měl kandidovat na prezidenta, přicházely už tak rok dva předtím. Já jsem to ze začátku nebrala vážně. Když se blížil konec manželova předsednictví Akademie věd, tak bylo nutno se rozhodnout. Vedli jsme spolu dlouhé debaty, protože jsem věděla, že to nebude nic jednoduchého. Snažila jsem se manželovi vysvětlit negativa kandidatury. Jedním z nich bylo to, že neuvidíme tak často své vnuky. A manžel na to tehdy řekl památnou větu: "Právě kvůli nim to dělám." Tím mě přesvědčil.

Proč by lidé měli vašeho partnera volit?

Je to člověk velmi spolehlivý a uvážlivý. O věcech, které potřebují řešení, se radí s odborníky. Byl vědcem, dlouholetým ředitelem jednoho z ústavů Akademie věd, potom osm let jejím předsedou. Prokázal tím schopnosti, které jsou nutné i pro funkci prezidenta. Osvědčil se nejen jako vědec a manažer, ale i jako manžel. Jsme spolu 43 let. 

Co by podle vás mělo být hlavní úlohou první dámy a čemu konkrétně se chcete v této roli věnovat vy?

První dáma by měla reprezentovat naši zemi a následovat svého manžela na všech jeho cestách. Samozřejmě k této roli patří charita. Té bych se věnovala také, zaměřila bych se na seniory. Tím, jak populace stárne, bude problematika péče o seniory narůstat a bude potřeba na ni poukazovat. A jméno první dámy snáze otevírá dveře sponzorům.

Pokud jde o moji profesi, mám tu výhodu, že jsem v důchodu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ve dvanáctipatrovém bytovém domě na východě Slovenska vybuchl plyn. Podle hasičů hrozí zřícení budovy, ve které je více lidí. Na místě je jeden mrtvý

Zdroj: ČTK
Další zprávy