Proč byste měli zvolit mého manžela prezidentem. Odpovídá osm žen, které se můžou stát první dámou

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 1. 1. 2018 20:00
O post hlavy státu se uchází devět mužů. Všechny kandidáty, s výjimkou ovdovělého Petra Hanniga, provází kampaní jejich partnerky. V anketě odpověděly na to, proč by Češi měli volit právě jejich muže a čemu by se chtěly věnovat v roli první dámy.
Prezidentský kandidát Michal Horáček s manželkou Michaelou.
Prezidentský kandidát Michal Horáček s manželkou Michaelou. | Foto: ČTK

Michaela Horáčková Hořejší

Manželka podnikatele a textaře Michala Horáčka. Pochází z Prahy a část dětství strávila v Sovětském svazu, kde její otec působil jako jaderný fyzik. Coby scénografka a kostýmní výtvarnice navrhuje kostýmy pro divadlo i film. S manželem má šestiletou dceru.

Jak jste reagovala, když se váš partner rozhodl kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách?

Rozhodnutí nepadlo okamžitě, předcházely mu diskuse. Přemýšleli jsme i o tom, co to může přinést negativního. Ale nakonec jsem si řekla: "Tak konečně." Myslím, že se na to Michal vážně hodí, byl by dobrým prezidentem.

Proč by lidé měli vašeho partnera volit?

Lidem by nemělo být jedno, jaká politická kultura existuje v zemi, kde žijí a na kterou by asi chtěli být hrdí. Myslím si, že Česká republika na tom v tomto ohledu není dobře. Michal je osobnost, která by ke změně politické kultury a naší prezentace v zahraničí mohla inspirovat správným způsobem. Takovým, jakým třeba naši zemi nasměroval Václav Havel. Současná hlava státu naopak pohrdá určitými skupinami, které v naší zemi žijí.

Další důvod je, že můj manžel nepatří do žádných politických struktur, není to žádný papaláš ani plod nějaké lobbistické skupiny. Myslím si, že nezávislá osobnost je na funkci hlavy státu v současné době nejvhodnější, protože není nikomu zavázána.

Co by podle vás mělo být hlavní úlohou první dámy a čemu konkrétně se chcete v této roli věnovat vy?

Úloha první dámy u nás není oficiálně specifikována, takže to podle mě velmi záleží na tom, jaká ta konkrétní žena je. Nedávno mě zaujal rozhovor s Dagmar Havlovou, která se vyjádřila, že v roli první dámy fungovala jako takový ombudsman. Přirozeně se na ni obraceli lidé se svými problémy. Už jenom kvůli tomu, že tehdy funkce ombudsmana ještě neexistovala. Dnes existuje, ale myslím si, že je to vyjádření toho, co by první dáma měla v lidech vzbuzovat.

Já osobně i vzhledem k věku a vnitřnímu uspořádání mám pozornost zaměřenou na zájem a péči o "odmítnuté" děti. Nezáleží na tom, jestli jsou z dětského domova, postižené, nebo nemocné. Jsou v těžké životní situaci nebo jim dokonce bylo odmítnuto základní právo, a to právo na lásku. Také považuji za skandální, že je v roce 2017 stále možné, aby za stejnou práci dostala jinou odměnu žena a jinou muž. Sama jsem se s tím setkala a přišlo mi to absurdní.

Přerušíte práci ve svém stávajícím oboru?

Takto dalece o tom ještě nepřemýšlím. Za poslední rok jsem si zvykla, že nejsem schopna předjímat, co se stane. Ale každá nová výzva může přinést spoustu zajímavého a pěkného. Mám svoji práci moc ráda, ale kdyby se ukázalo (což si myslím, že by se ukázalo), že není možné tyto dvě věci skloubit, tak bych samozřejmě dala přednost tomu, co nabízí nová role. 

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy