Proč byste měli zvolit mého manžela prezidentem. Odpovídá osm žen, které se můžou stát první dámou

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 1. 1. 2018 20:00
O post hlavy státu se uchází devět mužů. Všechny kandidáty, s výjimkou ovdovělého Petra Hanniga, provází kampaní jejich partnerky. V anketě odpověděly na to, proč by Češi měli volit právě jejich muže a čemu by se chtěly věnovat v roli první dámy.
Prezidentský kandidát Marek Hilšer s manželkou Monikou.
Prezidentský kandidát Marek Hilšer s manželkou Monikou. | Foto: ČTK

Monika Hilšerová

Manželka lékaře a vysokoškolského pedagoga Marka Hilšera. Narodila se v Praze a pracuje jako anestezioložka v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, jezdí také se záchrannou službou. Je předsedkyní Sekce mladých lékařů České lékařské komory.

Jak jste reagovala, když se váš partner rozhodl kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách?

Nejprve jsem reagovala tak, že si asi dělá legraci. Když jsem zjistila, že to myslí vážně, byla jsem docela překvapená a proběhlo mezi nám pár názorových výměn. Teď už ho ale podporuji.

Proč by lidé měli vašeho partnera volit?

Jedním z důvodů je určitě věk. Myslím si, že volba prezidenta by měla být ohraničena jak zezdola, tak i ze shora. Můj manžel přemýšlí na dalších třicet čtyřicet let dopředu. Zadruhé se mi líbí, že není na nikom závislý. Může vše říkat, jak to cítí. Není to tak, že by mu někdo, kdo mu zaplatil kampaň, přikazoval, co má říct.

Co by podle vás mělo být hlavní úlohou první dámy a čemu konkrétně se chcete v této roli věnovat vy? 

První dáma by především měla podporovat manžela ze zákulisí, nastavovat mu zrcadlo. Je to, po jeho vlastním, druhé svědomí, které má. Pokud jde o filantropii, tak si myslím, že když chce někdo pomáhat, tak to asi dělá, ať je první dámou, nebo ne. Ale první dáma může otvírat některá témata. Mě osobně už delší dobu zajímají hospice, protože jezdím se záchrannou službou a vidím, že pokud jde o péči o umírající, situace je špatná.

Přerušíte práci ve svém stávajícím oboru?

To bych nerada. Ráda bych to skloubila, myslím, že to není nemožné.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy