reklama
 
 

Anketa: Měla by být volební účast povinná?

26. 5. 2010 17:53
Osobnosti odpovídají a čtenáři diskutují

„Ti, co nyní nevolí, o to zjevně nemají zájem a tedy nemají ani žádný názor. Vytvářeli by tedy naprosto nevypočitatelnou skupinu voličů, kteří by volili namátkou," myslí si advokát Tomáš Sokol o možnosti, že by účast ve volbách byla pro všechny povinná.

Tato otázka byla součástí dvacetihodinového online rozhovoru čtenářů Aktuálně.cz s českými osobnostmi v rámci projektu 20 svobodných, kdy 20 osobností hodnotilo 20 let, kdy můžeme svobodně volit.

„Demokracie znamená i volbu, zda jdete nebo nejdete volit. Proto bych povinnost účastnit se voleb nezakotvoval," myslí si například politolog Petr Just. A spisovatel Ivan Kraus připomíná, že u nás máme neblahou zkušenost ze socialismu, kdy volby byly povinné, ačkoli výsledky byly známy dopředu - a tak by se takový krok asi nesetkal s nadšením občanů.

Naopak publicista Vladimír Just si myslí, že by „určitě výsledek voleb lépe odpovídal skutečnému rozložení i prestiži jednotlivých politických sil." Souhlasí s dalšími účastníky rozhovoru, že v Česku by takový návrh asi neprošel.

Povinná účast ve volbách je zavedena v některých západních zemích, například v Belgii, ale byla například i v Československu za první republiky.  

Dokumentaristka Helena Třeštíková shrnuje svůj pohled: „Z povinné účasti  bych měla obavy. Pocit povinnosti jít volit by měl být v nás."

Celý dvacetihodinový online rozhovor ZDE, texty v rámci projektu 20 svobodných najdete TADY.

Jaký je váš názor? Měla by být účast ve volbách povinná? Které strany by tím získaly? Můžete vyplnit anketu a přímo pod tímto článkem se zapojit do čtenářské diskuse, kterou moderují editoři Aktuálně.cz.

Další předvolební čtenářské ankety a diskuse najdete v rámci volebního speciálu Aktuálně.cz v rubrice Co vy na to?

autor: Blogy a názory | 26. 5. 2010 17:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama