Pavel Šrámek (ANO)
1) Jste pro nulovou toleranci hazardu na celém území Plzně? Proč?
Populismus mi nebyl nikdy vlastní. A navíc z historie všichni víme, že evoluce je lepší než revoluce. Když něco zakážete, přelije se vám to do šedé ekonomiky, tedy do černých heren, které už vůbec nebude nikdo schopen kontrolovat. Spíše bych se zasazoval o prevenci, omezení, koncentraci heren na periferie a hlavně rozlišovat mezi kasinem a hernou. My budeme jednoznačně usilovat o snížení počtu heren v Plzni. Prvním krokem by mělo pak být odstranění herních automatů ze všech stravovacích a občerstvovacích provozoven. Chceme také stanovit přísné bezpečnostní podmínky, abychom omezili jejich negativní vlivy na okolí.
2) Jak chcete řešit problém s bezdomovci v centru?
Problém s bezdomovci sužuje Plzeň už několik let, nejvíce pak zajisté v centrálním obvodu, kde se vyskytují nejrizikovější lokality – centrální část a Borský park. Problémem pro občany města Plzně jsou především agresivní bezdomovci, často žebrající peníze a znečišťující veřejné prostranství. Na ně se chceme zaměřit, ale represe rozhodně není jediným řešením. Je potřeba to uchopit komplexně, včetně terénních prací a prevence, a hlavně změnou legislativy, tak aby město mělo vyšší zákonné možnosti.
3) Město investovalo značné peníze do revitalizace areálu Světovaru. Jak se k tomu stavíte vy? Jak by měla rekonstrukce pokračovat?
Vnímám to jako naprosté selhání města. Opět zcela chaotická a amatérská příprava stavby a projektu. A ejhle, najednou, jako v případě divadla, se zjistilo, že je zemina pod stavbou kontaminována. Že by zase nějaké vícenáklady pro kamarádskou firmu za 38 milionů? Posunutím termínu dostavby jsou ohroženy rovněž dotace. Dle mého nelze takto riskovat a do projektu se již nesmí investovat další zbytečné částky. Co místo honosných staveb, které zadluží město na roky dopředu, přemýšlet o stavbě školek nebo dětských hřišť, dostavět okruh či průtah Plzní? V některých plzeňských obvodech ještě nemáme ani kanalizaci.
4) Jaká protipovodňová opatření byste učinil (například v části Koterov)? A z čeho je zaplatit?
Koterov, Roudná nebo kdekoliv jinde v rámci dalších ohrožených lokalit, je zapotřebí se zaměřit především na zvýšení komunikace mezi krajskou samosprávou, mezi povodím, mezi hydrometeorology a zefektivnit varovná opatření, aby se dokázalo promptně reagovat. Zásadní je také stavba povodňových hrází, valů, suchých poldrů. A rozpočet? Přestaneme stavět megalomanské projekty na úvěr a zadlužovat budoucnost města a pak je to jen otázka priorit a hospodárného nakládání s rozpočtem.
5) Jaký je váš recept na problémy s parkováním a na přetížené silnice v Plzni?
Především se zasadíme o navýšení počtu parkovacích míst a zasadíme se o vybudování záchytných parkovišť. Je třeba dobudovat západní okruh až do konce, jinak je to jen polovičaté řešení, východní okruh a ulehčit dopravě z Lochotína apod. A kde na to vzít? Upřímně řečeno nevím, nejsem „politik slibotechna“, těch je tu dost, ale rozhodně uděláme audit města, snížíme náklady a ořežeme tzv. „penězovody kamarádům politiků“, stanovíme dlouhodobé vize, strategie a definujeme možnosti, pak to předložíme občanům a odborníkům k diskusi a stanovíme priority.