Ani největší centrum již nestačí náporu uprchlíků. Pomoci musí vláda, zní z Prahy

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 7. 3. 2022 19:40
Když vedení Prahy v pátek přesunovalo své centrum pomoci z Městské knihovny do podstatně většího Kongresového centra, věřilo, že takto rozsáhlé prostory budou pro uprchlíky stačit. Jenže už v pondělí po poledni museli hasiči oznámit stop stav pro přijímání dalších uprchlíků v hlavním městě. Později primátor Zdeněk Hřib oznámil, že v úterý centrum opět otevře pro nově příchozí.
Záběr na sál Kongresového centra v Praze, kde bylo dne 4. 3. 2022 otevřeno centrum pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.
Záběr na sál Kongresového centra v Praze, kde bylo dne 4. 3. 2022 otevřeno centrum pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. | Foto: Lukáš Bíba / HN

"Pokud se situace nezmění, dostaneme se do stavu, kdy budeme muset vyhlásit stop stav," avizoval v pondělí kolem poledne pražský primátor Zdeněk Hřib. Od jeho upozornění neutekla ani hodina a jeho slova se naplnila - pražské centrum pomoci v Kongresovém centru přestalo další přicházejí uprchlíky brát. "Personální kapacity jsou vyčerpané a nemáme kde dál brát. Nápor přesahuje možnosti metropole," prohlašuje primátor.

Hlavní problém spočívá v tom, že naprostá většina uprchlíků si vybírá v České republice za cíl Prahu, takže některá jiná krajská centra pomoci jsou méně vytížená. Jenže, jak upozorňují například zástupci hasičů, nikdo nemůže uprchlíky nutit, aby jezdili v Česku jinam než do Prahy. "Budu apelovat na ministra vnitra Víta Rakušana za větší přerozdělování příchozích do jednotlivých krajů," vzkazuje primátor Hřib.

Podle něho potřebuje Praha pomoc také od armády, protože už nemá pro uprchlíky ani ubytování. "V tuto chvíli je nemáme možnost ubytovávat na území Prahy. Snažíme se zajistit ubytování u soukromníků, ale chybí nám nějaká vládní pravidla, aby v tomto nebyl chaos," tvrdí Hřib.

Pražským centrem prošlo už přes 15 tisíc uprchlíků, z toho přes tisíc získalo od města ubytování. "To je obrovské číslo, a počty přicházejících uprchlíků dál narůstají. Všechny je potřeba obsloužit, zajišťujeme například i stravování a další věci," upozorňuje náměstek primátora Petr Hlubuček s tím, že velmi pomáhají mnohé neziskové organizace i firmy.

Jen pro představu, například jen za neděli zpracovali v pražském centru 3300 žádostí, další tisíce lidí čekají na vyřízení. Že by Praha otevřela další centrum, není pravděpodobné. "Není to možné realizovat. Další prostory bychom sice asi našli, ale jde také o kapacitu lidí, kteří zpracovávají žádosti uprchlíků," upozorňuje primátor. Celkem 45 přepážek, které nyní v centru fungují od cizinecké policie, přes zdravotní pojišťovnu až například pro pracovníky odboru azylové a migrační politiky, je maximum.

V úterý by mělo být pražské centrum otevřeno      

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček tvrdí, že hasiči dávají všemi možnými způsoby uprchlíkům najevo, aby jezdili do jiných center než do toho pražského. "Oni se nám ale stejně do Prahy vrací, i když třeba vlak s nimi v Praze nezastaví," sdělil Vlček v České televizi.

Podle něj jsou autobusy připravené převážet uprchlíky jinam, například po Středočeském kraji, do Liberce, na Vysočinu nebo do Českých Budějovic. "Ale zatím je to na vůli jednotlivých uprchlíků, jestli chtějí nebo nechtějí jet jinam. Nemůžeme jim to nijak nařídit. Jakmile jsou propuštěni do schengenského  prostoru, tak pro ně platí volný pohyb osob," vysvětloval šéf hasičů. A naznačil, že patrně bude potřeba rychlá změna zákona. Více by mělo být v tomto jasno po úterním jednání Ústředního krizového štábu, na kterém bude mimo jiné přítomen s hejtmany ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Primátor Hřib uspořádal v pondělí kolem páté hodiny odpoledne druhou tiskovou konferenci za jediný den, na které se vyjádřil k úternímu otevření centra. "Je potřeba si počkat na zítřek, otevření v konkrétní čas určí policie podle toho jaká bude situace, aby to bylo bezpečné," řekl Hřib na dotaz Aktuálně.cz. 

Zároveň upozornil, že přednost budou mít uprchlíci bez zajištěného ubytování. "Prioritně řešíme lidi, kteří přijdou a budou bezprizorní. Ty vyřídíme tak, aby tady nestál nikdo přes noc na mrazu. Pokud ale někdo potřebuje vyřídit papíry, které mají být vyřízeny do tří dnů, tak se prostě nic nestane, když budou vyřízeny až do těchto tří dnů," řekl primátor.

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková upozornila, že její kraj otevře v úterý další centrum v Příbrami. "Mohli bychom otevřít i další centrum pomoci v Kladně. Pracuje se na tom, ale narážíme na lidské zdroje," sdělila Pecková. Jde o to, že každé další centrum potřebuje na obsluhu několik policistů a úředníků, kterých se ale nyní nedostává. Kraj i Praha sice uvolňují pro centra několik desítek svých úředníků, kteří ale musí nejdříve projít rychlým školením.

 

Právě se děje

Další zprávy