Na soudce, který podle zjištění Aktuálně.cz podniká, podal Angyalossy žalobu

ČTK ČTK
22. 6. 2020 11:07
Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy podal kárnou žalobu na Jana Veselého z mělnického okresního soudu. Důvodem jsou údajně neúplné či nepřesné údaje v majetkovém přiznání, na které jako první upozornil deník Aktuálně.cz. Vlastní komerční letovisko a má živnostenské oprávnění.
Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy (na snímku z června 2020)
Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy (na snímku z června 2020) | Foto: Tomáš Škoda

O své první kárné žalobě se zmínil Angyalossy v rozhovoru pro Lidové noviny. Základ žaloby vznikl ještě za působení Angyalossyho předchůdce Pavla Šámala. "Dolaďovali jsme poslední detaily žaloby a podal jsem ji já po odchodu profesora Šámala," řekl Angyalossy Lidovým novinám.

Už dříve podal na Veselého kárnou žalobu také předseda Okresního soudu v Mělníku Oldřich Kajzr, týká se Veselého podnikání. "V obou případech soudci běží lhůta k vyjádření," uvedla Sylva Dostálová, mluvčí Nejvyššího správního soudu, jehož součástí jsou také kárné senáty.

Podle předsedy mělnického soudu Veselý porušil zákon mimo jiné tím, že drží živnostenské oprávnění. Zákon soudcům až na výjimky zakazuje vedlejší příjem. Veselý serveru Aktuálně.cz řekl, že uvedené skutečnosti se nikdy jakkoli nedotkly jeho práce soudce a nijak s ní nesouvisejí.

Kárné žaloby projednává Nejvyšší správní soud, který rozhodne, zda se Veselý skutečně dopustil kárného provinění. Kajzr žádá jeho odvolání z funkce, NSS ale může uložit i mírnější trest, třeba důtku, případně snížit soudci plat.

Video: Co udělal Zeman, není normální. Výběr soudců je nepřehledný, kritizuje Zemanová

Tichá procedura výběru soudců znamená, že se nikdo nesmí ozvat. Ve zdravé demokratické společnosti to není normální, míní šéfka Soudcovské unie. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy