Anežčiny ostatky u Haštala nejsou, odhalila minikamera

Andrej Brabec
17. 2. 2010 12:19
Archeologové dva dny pátrali po hrobu české světice. Bezúspěšně
Takhle se hledala česká světice
Takhle se hledala česká světice | Foto: Jan Langer

Praha - Dvoudenní pátrání po ostatcích Anežky České v kostele sv. Haštala dopadlo neúspěšně. V hrobkách, jež archeologové prozkoumali minikamerou, jsou jen kosterní pozůstatky asi z 18. století.

Vědci se do hledání hrobu pustili na základě přesvědčení několika řádových sester. Jeho umístění v kostele ovšem nevyloučilo ani měření georadarem, proto vůbec k úternímu zkoumání došlo.

Zaměřili se hned na dvě místa, ovšem ostatky české světice nenašli. Přesto už úterní, zhruba tříhodinové zkoumání přineslo několik objevů. Po levé straně oltáře archeologové našli dvě hrobky. Na místě objevili také zbytky původního románského kostela.

Dragounovi nevyšel ani druhý pokus

Kardinál Vlk před tiskovým prohlášením
Kardinál Vlk před tiskovým prohlášením | Foto: Jan Langer

Ze zkoumaných míst se podařilo vytáhnout střepy keramiky a skla i úlomky malovaných omítek. Všechny tyto nálezy jsou ale novověké. "Pocházejí z nějakého 18. možná i 19. století," přiblížil archeolog Zdeněk Dragoun.

"Než se tady začalo, byl proveden vertikální průzkum, jehož výsledky nasvědčovaly tomu, že se pod tou deskou žádná zvláštní anomálie neprojevuje, ale za to se projevuje vedle," objasnil dřívější očekávání.

On sám pozůstatky svaté Anežky nehledá poprvé. Sondu prý dělal již v roce 1991 v rotundě svatého Kříže na Starém Městě. Nic se tehdy nenašlo.

Vlk nechtěl být prorokem

"Po odklopení té mohutné kamenné desky se jeví spodní maltová vrstva. V té maltové vrstvě jsou úlomky skla, které vypadá jako sklo novověké. Zřejmě je to vrstva, která souvisí s nějakými úpravami tady v kostele a je to ve stavu, na který se ještě podíváme."

Na práci archeologů se přišel v úterý podívat i kardinál Miloslav Vlk. Podle něj nejde o první hledání v haštalském kostele. Archeologové se po ostatcích pídili již na konci osmdesátých let. Rovněž neúspěšně.

"To je otázka na proroka a já neprorokuji," vyhnul se odpovědi na dotaz, zda doufá v zásadní objev. Nechal se nicméně slyšet, že i kdyby se nepodařilo nalézt Anežčiny ostatky, půjde v historii kostela o významný objev.

Ostatky svaté Anežky byly původně uloženy v Anežském klášteře. Předpokládá se, že byly jeptiškami odneseny, když z kláštera prchaly před husity. Neví se ale kam.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy