Ozval se pozdě. Anarchista Stropnického dům nezapálil, ale za vazbu milion nedostal

Jan Horák Jan Horák
30. 7. 2019 6:35
Ruský student a anarchista Igor Ševcov neuspěl s žalobou, aby ho Česko odškodnilo za dramatickou konfrontaci se zdejší policií a justicí. Podle státního zástupce stál Ševcov za útokem zápalnou lahví na dům tehdejšího ministra obrany Martina Stropnického, student kvůli tomu strávil tři měsíce ve vazbě. Konstrukce žalobce se ale neprokázala. Ševcov žádal jako náhradu škody celkem 1,4 milionu korun, ale soud v pondělí jeho žalobu zamítl. Student se ozval pozdě.
Igor Ševcov požadované odškodnění nedostal.
Igor Ševcov požadované odškodnění nedostal. | Foto: DVTV

"Soud má za to, že došlo k promlčení nároku s tím, že žaloba byla podána opožděně," zněl hlavní argument soudkyně Zdeňky Burdové, která o podání Ševcova rozhodla u Obvodního soudu pro Prahu 2 v pondělí krátce po poledni. Jako by možná tušil neúspěch, Ševcov se v soudní síni neukázal. Dorazila jen úřednice Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, která na místě reprezentovala žalovaný stát.

Pro lepší pochopení verdiktu je potřeba se vrátit v čase. U soudu se Ševcov v kauze útoku zápalnou lahví na dům v pražské čtvrti Suchdol, kde žil ministr obrany Martin Stropnický s rodinou, dočkal pravomocného očištění 25. května 2016. Žalobu na kompenzaci újmy, jíž si prožil kvůli stíhání, pobytu ve vazbě a celkové zátěži způsobené kauzou, podal až počátkem listopadu 2017.

"Žalobce uplatnil nárok po uplynutí šestiměsíční lhůty, soud proto přihlédl ke vzneseným námitkám (státu, pozn. aut.) promlčení a žalobu zamítl," zmínila soudkyně. Rozsudek opřela o zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Zmíněná legislativa určuje, že v obdobných případech se dotyčný musí přihlásit o kompenzaci právě nejpozději půl roku poté, co mu nárok vznikne. V tomto případě se jím stalo pravomocné zproštění.

Ministerstvo se Ševcovovi omluvilo

Proč Ševcov podal žalobu více než rok poté, není jasné. Anarchista v pondělí k soudu nedorazil, jeho právního zástupce Pavla Kožouška se deníku Aktuálně.cz zastihnout nepodařilo. Odpověď však lze možná hledat v tom, že ruský student se svou žalobou čekal kvůli jinému důležitému rozhodnutí. V červnu 2017 mu ministerstvo spravedlnosti vyplatilo coby kompenzaci 360 tisíc korun.

"Ministerstvo spravedlnosti vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení," napsal resort anarchistovi. Ševcov inkasoval 92 tisíc korun za tříměsíční pobyt ve vazbě, 102 608 korun na náklady za obhajobu a 165 tisíc kvůli samotnému trestnímu stíhání. Nabízí se tak verze, že než Ševcov podal na ministerstvo žalobu, chtěl nejdřív znát, kolik mu přiřkne samotný resort.

Igor Ševcov při jednom ze soudních líčeních.
Igor Ševcov při jednom ze soudních líčeních. | Foto: ČTK

"Igor byl vyhlášen za teroristu. Lidi ho poznávali na ulici, užil si svoje. Dodnes má zdravotní problémy, které nemůžu rozpitvávat," vysvětlil v srpnu 2018 u soudu jeho advokát Pavel Kožoušek, proč se Ševcov nespokojil s 360 tisíci korunami a poslal stát k soudu. "Myslím si, že veřejnost si o něm stále myslí, že je terorista," dodal tehdy advokát.

Policie rozhodla o anarchistově vyhoštění

Ševcova policie sebrala v červnu 2015. O rok později státní zástupkyně při hlavním líčení u Městského soudu v Praze sama požádala, aby se jeho stíhání zastavilo. Seznala, že k prokázání viny útoku na Stropnického dům nemá v ruce dostatek důkazů. S jedním trestem však ruský student ze soudní síně odešel. Soud rozhodl o jeho vyhoštění z Česka kvůli tomu, že natáčel, jak jiný anarchista posprejoval zeď ruzyňské věznice.

Soud počínání Ševcova vyhodnotil coby akt odporu proti státní moci. Jenže další instance se za něj postupně postavily. Odvolací Vrchní soud v Praze nejprve vyhoštění změnil na zákaz účastnit se po tři roky veřejných akcí. Nejvyšší soud následně rozhodl, že jde o nejvýše o přestupek. Úřad městské části Praha 6 obrat v případu završil úplně, když Ševcova v přestupkovém řízení očistil úplně.

Chtěl bych být nebezpečný pro český stát (systém), chtěl bych dělat to, co bude narušovat status quo, říká anarchista Igor Ševcov. | Video: Martin Veselovský

Pro ruského studenta se sice trestní kauza vyvinula v dobrý konec, dál ale svádí neméně důležitý zápas. Loni na konci června rozhodla policie o jeho vyhoštění. Opřela se o jedno odsuzující rozhodnutí soudu, které přitom bylo zrušeno. Policie o tomto vývoji věděla. Stejně tak ignorovala, že tu má ruský student zázemí a patří k velmi dobrým posluchačům Univerzity Karlovy, kde studuje etnologii. Ševcov se proti vyhoštění odvolal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy