Mimořádná zpráva

Analýza: KSČM chce mladé, ale nemá je

Red DOM
7. 1. 2006 0:01
Praha - Na předních místech chceme také mladé. To je doporučení Ústředního výboru KSČM pro volby do sněmovny. Realita je však jiná. Moc mladých se na volitelných místech neobjeví.

Svědčí o tom i dnešní nominační konference komunistů  v Jihomoravském a Karlovarském kraji. Karlovarskou kandidátku by měl vést poslanec Pavel Hojda (53), na jihu Moravy zřejmě zvítězí expředseda Grebeníček (59).

Důvod je prostý. Věkový průměr komunistické strany je 68 let. Mezi 500 novými členy, kteří do strany každoročně vstoupí, je mladých nepatrný zlomek.

V některých okresech je situace pro KSČM skoro kritická. Právě na jižní Moravě je až 64 procent členů strany starších šedesáti let. I přes nadvládu starých se však ve straně ozvývají také mladé hlasy. Odpor ke konzervativnímu křídlu přitom vyjadřují čím dál otevřeněji.

Změna je nutná, Grebeníček by měl skončit...

Projevuje se to také před volbami krajských lídrů. Na jihu Moravy by generační spor mohl zkomplikovat i cestu Miroslava Grebeníčka do čela kandidátky. Grebeníčka jako lídra by nerad viděl například tajemník jihomoravské organizace Vladimír Sacký (44).

"Byla by třeba změna. Grebeníček by měl skončit," sdělil deníku Aktutálně.cz. Podle Sackého už není Grebeníčkova podpora tak silná jako v minulých letech. "Určitá averze tam je. Stačilo by, kdyby se domluvilo čtyři až pět okresů. Otázka ale je, zda někdo najde odvahu," komentoval situaci před brněnskou konferencí tajemník Sacký.

Překvapení se však asi konat nebude. Většina okresních výborů se již v prosinci usnesla, že Grebeníček lídrem bude. Změnu neočekává ani další z Grebeníčkových odpůrců, místopředseda KSČM Jiří Dolejš (45). "Pokud se k tomu nepostaví chladně, tak jeho volba ohrožena nebude," myslí si Dolejš.

Grebeníček však o svojí kandidaturu příliš nebojuje. Na dnešní jednání se ani nedostaví. "Pan Grebeníček si vzal dovolenou, před delegáty tak nevystoupí," sdělil jihomoravský tajemník Sacký. Na otázku, zda by to mohlo nějak ovlivnit rozhodování delegátů, nechtěli včera předsedové okresních výborů odpovídat.

Dolejš řekl ke Grebeníčkově kandidatuře jenom tolik, že mu "není proti srsti". Právě on přitom měl s Grebeníčkem vždy nejvíce sporů. Poslední se datuje k červnu 2005, kdy Dolejš požadoval, aby se strana znovu omluvila za minulost. Grebeníček byl proti.

Omluva nebude

Omluva za komunistické zločiny se podle Dolejše před volbami očekávat nedá. Nový předseda Vojtěch Filip je podle něj velmi pragmatický a jakýkoliv výrok o minulosti bude zvažovat až podle nálad v členské základně. "Naši členové jsou hodně staří a mají poněkud iracionální pocit, že ta omluva by byla vlastně i omluvou za jejich činy," vysvětlil situaci Dolejš.

Krajské nominační konference KSČM budou pokračovat až do 28. ledna, kdy ÚV KSČM schválí definitivní kandidátku. V pondělí 9. ledna budou vybírat kandidáty v Pardubickém kraji, příští víkend proběhnou volby v Hradci Králové, ve středních Čechách a v Praze.

Také v těchto krajích se v popředí většinou objeví starší členové. V hlavním městě pak dokonce na čelo kandidátky zaútočí  jedno z nejkonzervativnějších křídel strany.

  • O komunistech v Praze ZDE
  • O kandidátech KSČM v krajích ZDE
 

Právě se děje

před 24 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 45 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy