Dárečky i výlety na Krym. Analytik popisuje, jak v Česku funguje ruská pátá kolona

pru mk jzu pru, mk, jzu
27. 10. 2022 12:40
V případě české dezinformační scény je problémem to, že důkazy, které tajné služby získají, si poté nechají pro sebe a nedají se tolik použít u soudů, míní analytik Roman Máca. "Rusko nás prohlásilo za svého nepřítele, vyhrožuje nám jadernou válkou, takže si myslím, že bychom i my měli zvolit přísnější režim vůči ruské páté koloně a českým občanům, kteří pracují pro Kreml," uvádí v rozhovoru.
Analytik Roman Máca o české dezinformační scéně | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Rusové si v Česku dlouhodobě všímají těch, kteří hlásají prokremelské názory a podporují ruského prezidenta Vladimira Putina, zdůrazňuje Máca. Takovým lidem poté kremelští agenti nabídnou příslušnou odměnu. "Funguje to většinou ve finanční rovině," podotýká analytik. "Viděli jsme i případ ze Slovenska, kdy tajná služba natočila, jak ruský vojenský přidělenec předává peníze redaktorovi jednoho z tamních proruských webů," dodává.

Odměny se podle Mácy z Institutu pro politiku a společnost mohou pohybovat i ve formě různých dárků, jakými mohou být například výlety na Ruskem anektovaný poloostrov Krym. "Tam je potom nějaká konference, kde se k českému konspirátorovi, který hlásá teorie o spiknutí a smrtícím 5G signálu, staví jako k výrazné osobnosti," uvádí analytik. 

Dezinformátoři se poté podle něj často profilují jako nezávislí aktivisté, kteří ve skutečnosti potají spolupracují s ruskými státními kanály. "Pak jim od nich přijde jednoduše žádost, že jedou natáčet do Prahy a potřebují čtyři Čechy, kteří řeknou určité věci," komentuje Máca. "Rusové zkrátka přes svoje prostředníky, kteří nemusejí být ani Rusové, ale i třeba čeští občané, se vším snaží v zákulisí hýbat," dodává.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde analytik Máca také uvádí, jací čeští politici získávali za své aktivity finanční odměny od ruských agentů.

 

Právě se děje

Další zprávy