Analytik: Nízká účast u voleb může víc uškodit Zemanovi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 1. 2013 16:10
Schwarzenbergův potenciál je kvůli účasti ve vládě maximálně na 40 procentech oprávněných voličů
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg při debatě v České televizi.
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg při debatě v České televizi. | Foto: Ludvík Hradilek

Insider - Publikované výzkumy k duelu Miloš Zeman versus Karel Schwarzenberg se shodují, že podpora obou kandidátů je poměrně vyrovnaná a že finále přímé volby rozhodnou i zdánlivé maličkosti.

Sociolog a analytik společnosti Median Daniel Prokop v pondělním vydání deníku Insider píše, že velký vliv na konečný výsledek může mít zejména volební účast. A na svých propočtech na rozdíl od některých komentátorů ukazuje, že nižší účast může víc prospět Karlu Schwarzenbergovi než Miloši Zemanovi. 

Dosud zveřejněné volební modely lze podle Daniela Prokopa těžko vnímat jako predikci voleb. Jako příklad analytik Medianu uvádí, že ve volebním modelu společnosti ppm factum lehce zvítězil Miloš Zeman s 54 %, ale v samotném druhém kole by ho mohla poškodit právě účast voličů - není totiž jisté, že nebude nižší než deklarovaných 62,5 %. 

Analytik přitom upozorňuje, že výraznější pokles volební účasti ve druhém kole nemusí pomoci Miloši Zemanovi, jak někteří komentátoři vzhledem ke složení jeho elektorátu předpokládají. Data totiž naznačují spíše opak.

"V posledním šetření CVVM vyjádřilo Karlu Schwarzenbergovi jako politikovi důvěru 36 % Čechů (55 % mu nedůvěřuje, zbytek neví).  Podle STEM byl jako prezident přijatelný pro 32 % potenciálních voličů. Zeman byl akceptovatelný pro 52 % dospělých Čechů.  Schwarzenbergova přijatelnost mohla od prosincového dotazování díky úspěšné kampani mírně vzrůst. Přesto však lze očekávat, že jeho volební potenciál je kvůli účasti v rekordně nepopulární vládě maximálně na úrovni 40 % oprávněných voličů. I při mobilizaci většiny z nich tak jeho šance na výhru obecně klesají se zvyšující se volební účastí," uvádí analytik Prokop.

Jedním z hlavních faktorů Schwarzenbergova úspěchu v prvním kole bylo, že jeho potenciální voliči byly jednoznačně nejodhodlanější k volební účasti - podle výzkumu České televize si jí bylo před volbami jisto přes 80 % z nich.

Volební zisk Miloše Zemana naopak naznačuje omezenou pevnost jeho elektorátu. Pokud by se naplnily průzkumy před prvním kolem - avizovaly zhruba 70% účast a 25% zisk Zemana - získal by bývalý premiér v prvním kole  1,47 milionu hlasů. Jeho reálný zisk však byl o 200 tisíc hlasů nižší.

Volby tak podle Prokopa mohou být do značné míry o tom, zda se Miloši Zemanovi podaří interpretací voleb jako souboje levice a pravice či nacionalistickým apelem mobilizovat dostatek voličů, aby vyrovnal zapálenost Schwarzenbergovy voličské základny.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Podrobný výklad analytika Medianu: Jak se může projevit podpora poražených kandidátů z 1. kola přímé volby?

Kolik lidí přijde

Jakou tedy lze očekávat účast voličů?

"Expertní odhady" podle Daniel Prokopa často vycházejí z faktu, že v českých senátních volbách v druhém kole ve většině případů účast výrazně klesá. V prezidentské volbě to ale není samozřejmé, jak ukazují dvoukolové prezidentské volby v Evropě v posledních letech.

Ve Francii 2012 (Hollande - Sarkozy) i 2007 (Sarkozy - Royalová), v Polsku 2010 (Komorowski - Kaczynski) i 2005 (Kaczynski - Tusk), na Slovensku 2009 (Gašparovič - Radičová) účast oproti prvnímu kolu vždy stoupala, analytik Medianu však upozorňuje, že ve všech případech byly oproti souboji Zeman-Schwarzenberg dvě odlišnosti.

"a) Soupeřili spolu představitelé silné levicové a pravicové strany v zemi nebo měli alespoň jejich jednoznačnou podporu. I na českých senátních volbách lze přitom vysledovat, že pokud do druhého kola postoupí zástupci tradiční levice a pravice, účast klesá méně (v případě podzimního souboje Dolejš - Filipiová na Praze 8 dokonce stoupla).

b) Postupující prezidentští kandidáti dostali ve zmiňovaných volbách už v prvním kole dohromady většinu hlasů - ve Francii v obou případech okolo 57 %, v Polsku 78 % a na Slovensku 85 %. Účast v druhém kole tak byla ve větší míře opakovanou volbou z kola prvního," uvedl Daniel Prokop.

Upozorňuje, že v Česku proti sobě stojí politik, který kampaň založil na vytvoření distance od mateřské pravicové strany a vládní politiky, proti "levicovému" kandidátovi, který nemá podporu hlavní levicové strany. Schwarzenberg a Zeman navíc v prvním kole získali dohromady méně než polovinu hlasů.


 

 

Právě se děje

Další zprávy