Analytický mozek policie dostane lepší techniku i více lidí

Radek Nohl Radek Nohl
28. 4. 2014 0:02
Plánuje to nový policejní prezident, který by chtěl získat také odborníky ze dvou specializovaných útvarů.
Policejní analytici by měli dostat lepší techniku, říká šéf policie. Ilustrační foto.
Policejní analytici by měli dostat lepší techniku, říká šéf policie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Specializovaný útvar na policejním prezidiu - jakýsi analytický mozek policie - čeká podle plánu nového šéfa policie Tomáše Tuhého modernizace.  

Policejní prezident chce, aby tito analytici získali pro svou práci mimo jiné kvalitnější techniku. Měl by se také rozšířit tým lidí, kteří data z trestné činnosti zpracovávají.


Změny v analytickém týmu, který již existuje na prezidiu pod službou kriminální policie a vyšetřování, si Tomáš Tuhý vytyčil jako jednu ze svých nejbližších vizí.

Odstraníme prodlevy, říká Tuhý

Dneska pracovníci tohoto týmu zpracovávají detailní analýzy k trestné činnosti. Informace z nich poté putují podle Tuhého k protikorupční policii nebo Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

"Mým cílem je, aby se tento útvar modernizoval. Vybavil se technickými prostředky, které budou ve vyšších kapacitách, aby analýzy byly rychlejší," řekl Tuhý deníku Insider.

Policejní prezident však podle svého plánu chce odstranit prodlevy, které se při vytváření analýz trestné činnosti objevovaly. Důvod je podle Tuhého skutečnost, že se část analytiky dělala na protikorupční policii a další část na ÚOOZ.

"Je také možné, že nějací analytici přejdou z těchto speciálních útvarů do analytického útvaru úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, aby ta prodleva nebyla," prohlásil Tuhý.

Policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

V budoucnu by se tak podstatná část analytické činnosti policie mohla soustředit na jediném místě - policejním prezidiu. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta ale nechce plán Tomáše Tuhého komentovat, jelikož o něm podle svých slov zatím nic neví.

Auta jsou za bezpečnou hranou

Tuhý také chce, aby policie v brzké době začala s výměnou opotřebených vozidel. Podle šéfa policie jsou dnes stovky vozidel za takzvanou bezpečnou hranicí 250 tisíc kilometrů. A v roce 2015 bude jejich počet ještě vyšší.

Policie ale možná brzy bude postavena před otázku, kde na koupi nových policejních vozidel vzít peníze. Ministerstvo financí Andreje Babiše podle prvního návrhu rozpočtu totiž ministerstvu vnitra škrtlo pro příští rok téměř tři miliardy korun.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy