Lékaři nabízejí za příplatek přednostní ošetření. Eticky sporné, říká advokát

Barbora Němcová Iva Bezděková, Barbora Němcová
26. 10. 2018 11:57
Několikahodinové čekání u lékaře se stává každodenní realitou v mnoha ambulancích na poliklinikách i v nemocnicích. Některé to začínají řešit tím, že nabízejí přednostní ošetření za příplatek.
Cedulka s nabídkou přednostního ošetření na poliklinice v Kopřivnici.
Cedulka s nabídkou přednostního ošetření na poliklinice v Kopřivnici. | Foto: Facebook Kristýny Navrátilové

Praha - Naražený kotník, zlomená noha, rozseknutá brada. Lidé s běžnými úrazy čekají v chirurgických ambulancích běžně až pět hodin. Lékařů a sester je málo, zahlcené jsou ambulance v nemocnicích i na poliklinikách.

Některá zdravotnická zařízení už řeší problém po svém. Například poliklinika v Kopřivnici vyvěsila v čekárně upozornění, že pokud pacient zaplatí 300 korun, bude přednostně ošetřený.

"Zařadili jsme tuto službu na základě poptávky klientů, kterým nevyhovovala obvyklá pravidla v plánování a provádění lékařských vyšetření a výkonů," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz Pavel Holaň z vedení polikliniky.

Možnost "předběhnout" ostatní pacienty za příplatek ale nabízejí i další zařízení. Například vítkovická nemocnice ze skupiny Agel má tuto službu dokonce v oficiálním ceníku. Přednostní ošetření z osobních důvodů vyjde pacienta na 480 korun. Nabízí ji na všech svých odděleních.

"S ohledem na poptávku ze strany klientů jsme se rozhodli v nemocnici zavést i tuto možnost," vysvětlila mluvčí Agelu Lucie Drahošová s tím, že přednostního ošetření za poplatek využívá minimum lidí. "Řádově jde o jednotky pacientů ročně," doplnila. 

Na hraně zákona

Ambulance, které tyto nadstandardní služby poskytují, se podle České lékařské komory pouštějí na tenký led. "Praxe, kdy lékaři nabízí během normální ordinační doby přednostní ošetření těch pacientů, kteří si zaplatí, je eticky i právně sporná," říká advokát Jan Mach.

Problém se dá podle něj řešit tak, že ambulance umožní ošetření na určitou hodinu mimo běžnou ordinační dobu. "Mnohé ordinace to tak už delší dobu dělají," dodává právník.

O praxi přednostních ošetření uvažovala svého času i Nemocnice Na Františku. Šlo o systém klientských karet, které by umožňovaly přednostní ošetření. Testovala ho v roce 2009. "Byla taková vize, že by zastupitelé městské části měli jakousi zlatou kartu, ale od toho programu už bylo dávno upuštěno," řekl mluvčí nemocnice Vladimír Juřina.

Pacient nabízel sponzorský dar 10 tisíc

Čekací doby na vyšetření - ať už v ambulancích či nemocnicích - se zejména na chirurgii stále prodlužují. Problém trápí i Prahu.

Například chirurgická ambulance Všeobecné fakultní nemocnice je každodenně zahlcená nejen pražskými pacienty, ale také lidmi z ostatních středočeských měst, kde v posledních měsících došlo k redukci interních a chirurgických oddělení. Nemocnice tak musí zvládnout o desítky procent pacientů více než dřív.

"V roce 2016 jsme na naší chirurgické klinice provedli téměř 70 tisíc ambulantních ošetření. V pohotovostní službě pak loni došlo k nárůstu na 120 procent oproti předchozímu roku," říká mluvčí VFN Filip Brož.

Zoufalí pacienti, kteří tráví v čekárně více než půlku pracovní doby, jsou mnohdy odhodláni k zoufalým činům. Například nedávno na chirurgické ambulanci na pražské Bulovce nabídl pacient sestře, že zaplatí sponzorský dar ve výši 10 tisíc korun, když ho vezmou přednostně. "Myslel jsem to zcela vážně, byl jsem ochotný jít pro peníze do bankomatu," uvedl pacient pro redakci.

To, že je situace tristní zvláště v chirurgických ambulancích, potvrzují i další lékaři.

"Pracuji jako chirurg 25 let, ale v dřívějších letech situace takto vyhrocená nebyla. Mnohé okresní nemocnice musí zavírat nebo omezovat chirurgická oddělení, protože nemají lékaře nebo chirurgické sestry," říká náměstek Úrazové nemocnice v Brně Radim Kyzlink.

 

Právě se děje

Další zprávy