Obrazem: Injekce, alkohol a zvracení. Tak dělal lékař ze závislých nadšené abstinenty

Obrazem: Injekce, alkohol a zvracení. Tak dělal lékař ze závislých nadšené abstinenty
Dobový text: "Večer na záchytné stanici U Apolináře v Praze, 1. června 1973. Někdy je zachycený nebezpečný sobě i svému okolí natolik, že musí být na záchytné stanici izolován v místnosti a připoután na lůžko. Když se podaří personálu záchytné stanice pacienta spoutat, sestra mu dá pro uklidnění injekci."
Dobový text: "Také v ČSR bojujeme proti alkoholismu. Nejen veřejnými projevy, ale hlavně na klinikách. Před rokem začaly se na psychiatrické klinice profesora dr. Myslivečka v Praze léčit chronické případy alkoholismu podle methody Voigtling-Lemere, jejímž duchovním otcem byl Rus Kantorovič. Této potřebě slouží zatím jen 10 lůžek, v příštím roce bude však zřízeno oddělení o 25 lůžkách. Alkoholici sem přicházejí vesměs dobrovolně." (Léčení alkoholiků na klinice profesora Myslivečka v Praze v roce 1947.)
Protialkoholní léčba v nemocnici U Apolináře. Fotografie z roku 1962.
Počátkem roku 1947 v Praze začali s léčením alkoholiků na klinice U Apolináře u profesora Zdeňka Myslivečka. Počátkem února 1948, těsně před komunistickým převratem, vzniká KLUS - Klub lidí usilujících o střízlivost. Inspiroval se americkým hnutím Anonymní alkoholici, založeným v roce 1935, dva roky po konci prohibice.
Foto: ČTK
Dan Poláček Mirko Kašpar Dan Poláček, Mirko Kašpar
29. 11. 2022 17:24
Lékař a psychiatr Jaroslav Skála byl průkopníkem boje proti alkoholismu. Stál téměř 35 let v čele protialkoholní léčebny v Praze a založil první záchytku na světě. Zaváděl nové způsoby terapie a proslul svými nekompromisními nároky na pacienty. Kladl důraz na dodržování režimu, neboť závislost je podle něj kombinací duševní poruchy a nedisciplinovanosti. Od jeho úmrtí uplynulo 15 let.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy