Obrazem: Injekce, alkohol a zvracení. Tak dělal lékař ze závislých nadšené abstinenty

Obrazem: Injekce, alkohol a zvracení. Tak dělal lékař ze závislých nadšené abstinenty
Dobový text: "Večer na záchytné stanici U Apolináře v Praze, 1. června 1973. Někdy je zachycený nebezpečný sobě i svému okolí natolik, že musí být na záchytné stanici izolován v místnosti a připoután na lůžko. Když se podaří personálu záchytné stanice pacienta spoutat, sestra mu dá pro uklidnění injekci."
Dobový text: "Také v ČSR bojujeme proti alkoholismu. Nejen veřejnými projevy, ale hlavně na klinikách. Před rokem začaly se na psychiatrické klinice profesora dr. Myslivečka v Praze léčit chronické případy alkoholismu podle methody Voigtling-Lemere, jejímž duchovním otcem byl Rus Kantorovič. Této potřebě slouží zatím jen 10 lůžek, v příštím roce bude však zřízeno oddělení o 25 lůžkách. Alkoholici sem přicházejí vesměs dobrovolně." (Léčení alkoholiků na klinice profesora Myslivečka v Praze v roce 1947.)
Protialkoholní léčba v nemocnici U Apolináře. Fotografie z roku 1962.
Počátkem roku 1947 v Praze začali s léčením alkoholiků na klinice U Apolináře u profesora Zdeňka Myslivečka. Počátkem února 1948, těsně před komunistickým převratem, vzniká KLUS - Klub lidí usilujících o střízlivost. Inspiroval se americkým hnutím Anonymní alkoholici, založeným v roce 1935, dva roky po konci prohibice.
Foto: ČTK
Dan Poláček Mirko Kašpar Dan Poláček, Mirko Kašpar
29. 11. 2022 17:24
Lékař a psychiatr Jaroslav Skála byl průkopníkem boje proti alkoholismu. Stál téměř 35 let v čele protialkoholní léčebny v Praze a založil první záchytku na světě. Zaváděl nové způsoby terapie a proslul svými nekompromisními nároky na pacienty. Kladl důraz na dodržování režimu, neboť závislost je podle něj kombinací duševní poruchy a nedisciplinovanosti. Od jeho úmrtí uplynulo 15 let.
 

Právě se děje

Další zprávy