Disent, underground, diplomacie, vláda. To vše poznal Saša Vondra

Disent, underground, diplomacie, vláda. To vše poznal Saša Vondra
Rok 1980, vysokoškolská léta. Alexandr Vondra vystudoval geografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, poté v letech 1985 až 1987 působil v Náprstkově muzeu v Praze.
V roce 1987 pašoval Alexandr Vondra (vlevo) s Jáchymem Topolem samizdaty přes česko-polskou hranici. Již od 80. let byl aktivní v disentu, patřil k jeho radikálně antikomunistickému proudu. Věnoval se samizdatové vydavatelské činnosti (Revolver revue) a spolupráci s opozičními skupinami ve střední a východní Evropě.
Jeden z prvních summitů Saši Vondry: summit Charty 77 a polské Solidarity v pohraničních horách, 1988. (Vondra uprostřed zcela vpravo, uprostřed třetí zleva Václav Havel).
V letech 1982 až 1986 byl manažerem undergroundové rockové kapely Národní třída (Vondra zcela vlevo). Po podpisu Charty 77 vystřídal řadu profesí - živil se jako noční hlídač, topič či programátor.
Foto: http://www.alexandrvondra.cz
Domácí Domácí
28. 11. 2012 15:57

Odcházející ministr obrany Alexandr Vondra rozhodně není jednou z mnoha politických figurek. Do vysokých politických funkcí náhodně nevyletěl jako mnozí jiní, ale došel k nim přes práci v undergroundu, disentu, Chartě 77, Občanském fóru, na Pražském hradě pro Václava Havla či přes ostrou školu v 2. polovině 90. let, kdy působil v USA coby velvyslanec. Osudnou se mu stala kauza ProMoPro, která sahá již do roku 2009.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy