Disent, underground, diplomacie, vláda. To vše poznal Saša Vondra

Disent, underground, diplomacie, vláda. To vše poznal Saša Vondra
Rok 1980, vysokoškolská léta. Alexandr Vondra vystudoval geografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, poté v letech 1985 až 1987 působil v Náprstkově muzeu v Praze.
V roce 1987 pašoval Alexandr Vondra (vlevo) s Jáchymem Topolem samizdaty přes česko-polskou hranici. Již od 80. let byl aktivní v disentu, patřil k jeho radikálně antikomunistickému proudu. Věnoval se samizdatové vydavatelské činnosti (Revolver revue) a spolupráci s opozičními skupinami ve střední a východní Evropě.
Jeden z prvních summitů Saši Vondry: summit Charty 77 a polské Solidarity v pohraničních horách, 1988. (Vondra uprostřed zcela vpravo, uprostřed třetí zleva Václav Havel).
V letech 1982 až 1986 byl manažerem undergroundové rockové kapely Národní třída (Vondra zcela vlevo). Po podpisu Charty 77 vystřídal řadu profesí - živil se jako noční hlídač, topič či programátor.
Foto: http://www.alexandrvondra.cz
Domácí Domácí
28. 11. 2012 15:57

Odcházející ministr obrany Alexandr Vondra rozhodně není jednou z mnoha politických figurek. Do vysokých politických funkcí náhodně nevyletěl jako mnozí jiní, ale došel k nim přes práci v undergroundu, disentu, Chartě 77, Občanském fóru, na Pražském hradě pro Václava Havla či přes ostrou školu v 2. polovině 90. let, kdy působil v USA coby velvyslanec. Osudnou se mu stala kauza ProMoPro, která sahá již do roku 2009.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy