Alej v areálu UNESCO pokáceli. Zabili i vzácné brouky

Pavel Baroch
7. 12. 2009 18:40
Za likvidaci stromořadí udělí ekologická inspekce pokutu
Místo činu. Alej u Valtic, kde ve starých stromech žili mimořádně vzácní brouci
Místo činu. Alej u Valtic, kde ve starých stromech žili mimořádně vzácní brouci | Foto: Jindřich Procházka

Valtice - Tmavě zbarvený brouk páchník hnědý má v evropském ekologickém právu stejné postavení jako vlk nebo medvěd a v Česku patří mezi kritické ohrožené druhy.

Teď z jednoho svého významného teritoria nejspíš nenávratně zmizel. Stačilo k tomu vykácet desítky stromů v Břeclavské aleji v Lednicko-valtickém areálu, který je na seznamu UNESCO.

Staré kaštany byly totiž místem, které tento vzácný brouk potřebuje pro svůj život.

Česká inspekce životního prostředí se teď chystá za poražení vzrostlých kaštanů udělit pokutu. "V nejbližší době zahájíme příslušné správní řízení," řekla Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Kromě páchníka hnědého žilo podle České společnosti entomologické ve starých stromech v aleji mezi Valticemi a nedalekou železnicí nejméně dalších šest zvláště chráněných druhů brouků, jimž hrozí vyhynutí.

To je on: páchník hnědý
To je on: páchník hnědý | Foto: Archiv

Vzácní, že ani nemají české jméno

"Nejvzácnějšími obyvateli aleje byly dva druhy tesaříků. Ti se na Moravě jinde než v okolí Valtic nevyskytují, vykácením aleje přišli o velmi podstatnou část svého životního prostoru," poznamenal Jan Farkač z České společnosti entomologické.

"Jsou tak vzácní, že ani nemají české jméno, vědecky se jmenují Corymbia erythroptera a Necydalis ulmi," dodal Farkač.

Podle entomologa ve stromořadí žilo i mnoho dalších druhů hmyzu, které sice zákon nechrání, ale jsou mnohdy vzácnější a zranitelnější než druhy chráněné.

Vzácní brouci jsou na sto let bez domova

Na místě poražených stromů sice budou vysazené nové, mladé stromky, jenže ty ohrožené brouky nezachrání. Ke své existenci potřebují právě stromy staré.

"Vykácením aleje přišli o místo k životu na příštích sto let," řekl Aktuálně.cz Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Jeden ze vzácných tesaříků
Jeden ze vzácných tesaříků | Foto: Jiří Klváček

Devět stromů v aleji, do nichž se motorová pila nezakousla, broukům nestačí. Navíc jsou tyto staré dřeviny už ve velmi špatném zdravotním stavu, takže brzy uschnou a rozpadnou se.

Frekventovaná travnatá pěšina?

S plánem vykácet desítky stromů v Břeclavské aleji v Lednicko-valtickém areálu, památce UNESCO, přišla Biosférická rezervace Dolní Morava.

Ačkoli alej stojí podél travnaté cesty a využívají jí především pěší turisté nebo cyklisté, jedním z argumentů, proč muselo stromořadí k zemi, byla "urgentní nutnost zajištění bezpečnosti frekventované cesty".

Podle Biosférické rezervace pokácená alej nezpůsobila broukům žádné vážné škody, protože jim zůstalo dostatek stromů pro jejich další existenci.

Chybu odmítá i státní Agentura ochrany přírody a krajiny, která kácení aleje schvalovala. Tvrdí, že o výskytu zvláště chráněných druhů nevěděla.

Není možné rozhodovat od stolu

Entomologové uznávají, že Břeclavská alej u Valtic potřebovala údržbu, ovšem podle nich se mělo postupovat mnohem citlivěji.

Foto: arnika.org

"Stačilo nechat stát více torz i celých stromů, práce na aleji rozložit na delší dobu. Tak mohla být zajištěna obnova aleje, bezpečí chodců i budoucnost chráněných brouků," tvrdí entomolog Tibor Mészáros.

Podle České společnosti entomologické není možné, aby se podobné akce napříště schvalovaly takto "od stolu", aniž by se odpovědní lidé seznámili s reálným stavem přímo na místě.

"Organismy vázané na staré stromy patří mezi nejohroženější složky evropské biodiverzity, přičemž staré aleje a parky jsou často posledním místem, kde přežívají," konstatovala entomologická společnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy