Nejhezčí stromořadí v Česku. Prohlédněte si kandidáty na alej roku 2020

Nejhezčí stromořadí v Česku. Prohlédněte si kandidáty na alej roku 2020
Svárovská alej, Chlum-Svárov (Jihomoravský kraj). "Stoletá lipová alej u Svárova má být skácena kvůli plánovanému rozšíření silnice. Téměř 50 stromů z celkového počtu 80 lip má jít k zemi. Podaří se tomu zabránit?" ptají se její milovníci. Podle nich je jednou z posledních velkých alejí na Boskovicku.
Klokotská alej, Tábor-Klokoty (Jihočeský kraj). Lipová alej s křížovou cestou vede od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí. Cestu založili benediktini koncem 17. století, alej pak byla vysázena v roce 1836. Od roku 1973 patří mezi chráněné památné stromy. "Je krásná v každém ročním období," shodují se místní.
Lipová alej Tyršův sad, České Budějovice - Kněžské Dvory (Jihočeský kraj). "Je to původní alej v městské čtvrti, která není natolik zajímavá a komerční, tím pádem alej získává na jedinečnosti. Před rokem zde byla umístěna busta T. G. Masaryka," líčí navrhovatelé.
Akátová alej u Suchomelského mlýna, České Budějovice - Suchomel (Jihočeský kraj). Byla zde hráz slepého ramene Vltavy, než se řeka "narovnala". "Hráz a mlýn patří do historie našeho města, je zde nádherná příroda, řeka Vltava a nespočet krás," říkají obyvatelé Budějovic, kteří alej nominovali.
Foto: alejroku.cz/Václav Bacovský
hrz hrz
21. 9. 2020 18:18
V celostátní anketě Alej roku 2020 spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí z 11 krajů. Loni za celou republiku bodovala památná alej u Rakovnického potoka. Která vyhraje v jubilejním desátém ročníku? Kandidáty je možné nominovat do 27. října na webu Alejroku.cz.
 

Právě se děje

před 53 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy