Nejhezčí stromořadí v Česku. Prohlédněte si kandidáty na alej roku 2020

Nejhezčí stromořadí v Česku. Prohlédněte si kandidáty na alej roku 2020
Svárovská alej, Chlum-Svárov (Jihomoravský kraj). "Stoletá lipová alej u Svárova má být skácena kvůli plánovanému rozšíření silnice. Téměř 50 stromů z celkového počtu 80 lip má jít k zemi. Podaří se tomu zabránit?" ptají se její milovníci. Podle nich je jednou z posledních velkých alejí na Boskovicku.
Klokotská alej, Tábor-Klokoty (Jihočeský kraj). Lipová alej s křížovou cestou vede od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí. Cestu založili benediktini koncem 17. století, alej pak byla vysázena v roce 1836. Od roku 1973 patří mezi chráněné památné stromy. "Je krásná v každém ročním období," shodují se místní.
Lipová alej Tyršův sad, České Budějovice - Kněžské Dvory (Jihočeský kraj). "Je to původní alej v městské čtvrti, která není natolik zajímavá a komerční, tím pádem alej získává na jedinečnosti. Před rokem zde byla umístěna busta T. G. Masaryka," líčí navrhovatelé.
Akátová alej u Suchomelského mlýna, České Budějovice - Suchomel (Jihočeský kraj). Byla zde hráz slepého ramene Vltavy, než se řeka "narovnala". "Hráz a mlýn patří do historie našeho města, je zde nádherná příroda, řeka Vltava a nespočet krás," říkají obyvatelé Budějovic, kteří alej nominovali.
Foto: alejroku.cz/Václav Bacovský
hrz hrz
21. 9. 2020 18:18
V celostátní anketě Alej roku 2020 spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí z 11 krajů. Loni za celou republiku bodovala památná alej u Rakovnického potoka. Která vyhraje v jubilejním desátém ročníku? Kandidáty je možné nominovat do 27. října na webu Alejroku.cz.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy