Nejhezčí stromořadí 2020. Vítězná alej nedaleko Boskovic má jít k zemi

Nejhezčí stromořadí 2020. Vítězná alej nedaleko Boskovic má jít k zemi
1. místo: Svárovská alej, Chlum-Svárov (Jihomoravský kraj), 585 hlasů. "Stoletá lipová alej u Svárova má být skácena kvůli plánovanému rozšíření silnice. Téměř 50 stromů z celkového počtu 80 lip má jít k zemi. Podaří se tomu zabránit?" ptají se její milovníci. Podle nich je jednou z posledních velkých alejí na Boskovicku.
2. místo: Klokotská alej, Tábor-Klokoty (Jihočeský kraj), 397 hlasů. Lipová alej s křížovou cestou vede od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí. Cestu založili benediktini koncem 17. století, alej pak byla vysázena v roce 1836. Od roku 1973 patří mezi chráněné památné stromy. "Je krásná v každém ročním období," shodují se místní.
3. místo: Lipová alej Tyršův sad, České Budějovice - Kněžské Dvory (Jihočeský kraj), 298 hlasů. "Je to původní alej v městské čtvrti, která není natolik zajímavá a komerční, tím pádem alej získává na jedinečnosti. Před rokem zde byla umístěna busta T. G. Masaryka," líčí navrhovatelé.
4. místo: Zámecká alej v Orlové, Orlová-Město (Moravskoslezský kraj), 278 hlasů. Touto lipovou alejí dojdete do Zámeckého parku v Orlové-Městě. "Zámecký park se nachází v těsné blízkosti římsko-katolického kostela, který je dominantou města Orlové a získal přízvisko Orlovské Hradčany. Bohužel, žádný zámek už tam není. Zůstal jen Zámecký park s celou řadou vzácných stromů. Jedno z mála míst, které symbolizuje dříve hornické město," vyprávějí Orlovští.
Foto: Hana Rozbořilová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 1. 2021 16:19
"Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu," říká se v mottu soutěže Alej roku, kterou již desátým rokem pořádá sdružení Arnika. Vítězkou ročníku 2020 se stala Svárovská alej, jedna z posledních svého druhu na Boskovicku. Je dlouhá 600 metrů, tvoří ji osmdesát lip, z nichž padesát má jít k zemi. Organizátoři doufají, že úspěch v anketě ji pomůže zachránit. Podívejte se na třicet nejhezčích alejí.

O jubilejní desátý titul ankety Alej roku soutěžilo 132 stromořadí ze všech krajů České republiky, zatímco loni to bylo "jen" 96. Hlasování se účastnilo sedm tisíc lidí. "Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí. Celonárodní i regionálním vítězkám gratulujeme a přejeme stovky let zdravého růstu," říká Karolina Kostićová z pořadatelské neziskovky Arnika, jež usiluje o ochranu přírody a zdravé životní prostředí. 

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Podle organizátorů nezáleží  na tom, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. "O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky," říká.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Výrobce letadel Boeing vykázal první čtvrtletní zisk od roku 2019

Americký výrobce letadel Boeing hospodařil ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 567 milionů dolarů (přes 12 miliard korun) po ztrátě 2,4 miliardy dolarů před rokem. Vykázal tak první čtvrtletní zisk od roku 2019. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Šéf podniku David Calhoun navíc uvedl, že Boeing se rozhodl omezit plánované snižování počtu pracovních míst.

Čtvrtletní tržby Boeingu se meziročně zvýšily o 44 procent na téměř 17 miliard dolarů. Firma ve druhém čtvrtletí dodala zákazníkům 79 letadel, zatímco před rokem jich bylo 20.

Boeing se nyní zotavuje z negativních dopadů pandemie covidu-19 na leteckou dopravu i z dočasného pozastavení provozu letadel Boeing 737 MAX. Tato letadla nemohla do vzduchu od jara 2019, kdy je úřady po celém světě po dvou tragických nehodách nařídily odstavit z provozu. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zákaz zrušil loni v listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy