Kvůli "ukradenému" Albertovu chce TOP 09 měnit zákon. Úřad bude moci Zemana odmítnout

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
26. 11. 2015 14:12
Poslanci z TOP 09 a Starostů navrhují změnu shromažďovacího zákona. Chtějí tím zabránit opakování letošního 17. listopadu, kdy si pražský Albertov vyhradili příznivci prezidenta a Bloku proti islámu. Vysokoškoláci pak ani nemohli k památníku. Podle návrhu by úřady mohly odmítnout takové shromáždění, které by bylo v rozporu s oslavou a připomínkou daného svátku.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pamětní místa jako Albertov a Velehrad mají do budoucna zůstat během státních svátků občanům. Změnu shromažďovacího zákona žádají poslanci TOP 09 a Starostů.

Chtějí tím zabránit situacím podobným té z letošního 17. listopadu, kdy si prostor na Albertově zamluvili příznivci prezidenta Miloše Zemana a Blok proti islámu. Vysokoškoláci se pak ani nedostali k památníku událostí z let 1939 a 1989.

Poslanci navrhují, aby se na vymezených místech a v určených datech mohla shromáždění občanů konat pouze za účelem oslavy a připomínky daného svátku. „Pokud by oznámený účel shromáždění byl s tímto v rozporu, mohl by je příslušný úřad zakázat,“ řekl poslanec TOP 09 a člen ústavně právního výboru Martin Plíšek.

Kalousek: Zeman posunul slušné chování na hranici

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek zdůraznil, že změnu zákona není potřeba navrhovat, když lidé jednají v rámci slušného chování. „Pan prezident bohužel posunul své chápání slušného chování na takovou hranici, kdy je zapotřebí i tato novela zákona,“ prohlásil Kalousek.

Změny se mají týkat Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě, Upálení mistra Jana Husa v Husinci, Dne české státnosti ve Staré Boleslavi nebo již zmíněného Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva pro pražskou Národní třídu a Albertov.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy