Alarmující čísla: V Česku je 1,4 milionu alkoholiků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 3. 2013 12:37
Jako hrozba se stále uvádějí tvrdé drogy. Jejich konzumentů je ale "jen" 40 000
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Čísla o závislostech v české společnosti jsou neúprosná. Stále se hovoří o problematice tvrdých drog, ale ta se týká "pouze" 40 000 lidí. Česko se ale také může "pochlubit" téměř 1,5 milionem rizikových alkoholiků.

Vláda proto schválila plán, aby Česko více bojovalo proti nadměrnému pití a kouření, a to hlavně u mladých.

Kabinet souhlasil s posílením prevence ve školách. Lékaři různých oborů by také měli dostat návod k předcházení závislostem i k jejich léčbě.

Stanovit se má síť služeb pro ty, kteří mají s drogami, alkoholem či hazardem potíže. Plán opatření proti drogám do roku 2015 počítá i se změnou financování boje proti návykovým látkám.

Kabinet v roce 2010 schválil Národní strategii protidrogové politiky do roku 2018. Její naplnění mají zajistit tři tříleté plány.

Nyní má tedy kabinet na stole v pořadí druhý dokument. Už předchozí materiál chtěl nadměrné pití alkoholu a užívání konopí mladými omezit. Podle autorů se to zatím nepodařilo.

V Česku jsou tisíce závislých, společnost závislosti toleruje

"V české společnosti převládá vysoká tolerance ke kouření, konzumaci alkoholu a zvyšuje se přijatelnost užívání konopných látek," uvedli autoři.

V plánu napsali, že hlavním důvodem neúspěchu je zmenšující se částka na boj s drogami.

Problém je, že česká společnost je ke kouření i pití alkoholu velmi tolerantní.
Problém je, že česká společnost je ke kouření i pití alkoholu velmi tolerantní. | Foto: ISIFA/Thinkstock

Připomínají, že návrh opatření vzniká v době, kdy se kvůli krizi v rozpočtu škrtá. Plán se soustřeďuje na prevenci, léčbu, snižování rizik a dostupnosti drog, financování i mezinárodní spolupráci.

Podle dokumentu by Česko chtělo do roku 2015 vyvolat změnu evropské legislativy, která by vtáhla unii do řešení problémů s pervitinem v česko-německém pohraničí.

Česko má 1,k4 milionu rizikových alkoholiků

V Česku je kolem 40 000 problémových uživatelů tvrdých drog. Problémy s užíváním konopí by mohlo mít až 110 000 dospělých. Alkohol rizikově pije až 1,4 milionu lidí. Závislých na něm by mohlo být až 150 000 osob, uvádí dokument.

V roce 2011 činily výdaje na protidrogovou politiku 563,8 milionu. Z toho 341,9 milionu dal stát, kraje 157 milionů a obce 64,9 milionu.

Proti roku 2010 celková suma klesla o desetinu. Nejvíc se škrtala částka pro záchytné stanice, a to skoro o čtvrtinu. O osminu se snížily výdaje na prevenci. Léčba se hradí ze zdravotního pojištění.

V roce 2010 do ní putovalo 1,63 miliardy, z toho 1,17 miliardy na léčení uživatelů alkoholu.

Podle autorů plánu kvůli nedostatku financí hrozí nyní rozpad sítě služeb pro problémové uživatele drog. Materiál počítá s tím, že by se v příštích letech měla stanovit síť služeb pro všechny závislé.

Ministerstvo zdravotnictví má připravit návod pro lékaře a pracovníky v sociálních službách, jak by měli lidem s různými závislostmi pomoci. Vzniknout má vzdělávací program.

Každoročně vláda dostane zprávu o stavu konzumace alkoholu a tabáku v Česku. Do příštího jara by měla vzniknout i zpráva o sociálních a zdravotních dopadech hazardních her.

Na financování protidrogových opatření by se v budoucnu mohly použít peníze z daní z prodeje alkoholu a tabáku či z hazardu, uvádí plán. Podle něj chce stát peníze na boj s drogami získat i z evropských fondů a jiných grantů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Tenisový turnaj žen v Bogotě (antuka, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - finále: Osoriová (Kol.) - Zidanšeková (5-SR) 5:7, 6:3, 6:4.

Další zprávy