Aktuálně.cz má tři novinářské ceny. Za rozkrývání vlivu Číny i seriál o sebevraždách

Domácí Domácí
17. 6. 2020 20:01
Hned třikrát uspěli redaktoři Aktuálně.cz v Novinářské ceně, kterou letos poprvé společně udělily Nadace OSF a Nadace Český literární fond. V kategorii Nejlepší komentář bodoval Daniel Anýž. Cenu za solutions journalism získal projekt Nejsi sám o zvyšujícím se počtu sebevražd u mužů. A Novinářskou křepelkou ocenili porotci Lukáše Valáška za sérii článků mapujících čínský vliv v Česku.

Novinářskou křepelku pro mladé a perspektivní novináře do 33 let získal reportér Aktuálně.cz Lukáš Valášek, který na několika případech doložil, jak se Čína nebo firmy na ni napojené snažily rozšiřovat sféru čínského vlivu v Česku

"Lukášova snaha dostat se rozkrýváním klíčových kauz k podstatě problému, jeho pečlivost i buldočí vytrvalost jsou opravdu mimořádné. Nepřekvapuje mě, že si ho porota vybrala, a jsem si jistý, že ho v budoucnu nemine řada dalších žurnalistických ocenění," říká Josef Pazderka, šéfredaktor Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz uspělo i v dalších dvou vyhlašovaných kategoriích novinářských cen za rok 2019. V kategorii Nejlepší komentář zvítězil Daniel Anýž za sérii komentářů Americký týden

Cenu za solutions journalism (žurnalistiku zaměřenou na řešení problému) získali Nikita Poljakov, David Gaberle, Simona Fendrychová a Jiří Kropáček za projekt Nejsi sám, který mapuje zvyšující se počty sebevražd a nabízí způsoby, jak tomuto nebezpečnému fenoménu v Česku předcházet.

Také Cena Karla Havlíčka Borovského míří do mediálního domu Economia, získal ji redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska. Jako redaktor zahraniční rubriky, analytik a komentátor se dlouhodobě věnuje Evropské unii, české zahraniční politice, Německu a Itálii. V Hospodářských novinách pracuje od roku 2016, předtím působil jako stálý zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu. 

"Mám velkou radost, že prestižní Cenu Karla Havlíčka Borovského získal právě Ondřej. Ve své práci předvádí, že o tématech souvisejících se složitým organismem, kterým Evropská unie je, lze psát velmi zasvěceně, srozumitelně, čtivě, s nadhledem i vtipem. Ať už jde o zprávy, analýzy, či komentáře, vždy mě jeho články obohatí. Spolu s čtenáři Hospodářských novin se řadím mezi Ondřejovy fanoušky a on nám za to dává skutečně exkluzivní čtení," říká šéfredaktor Hospodářských novin Martin Jašminský. 

"Jsem ráda, že si poctivé a mimořádně důležité práce našich novinářů všímají nejen čtenáři, ale i odborná veřejnost. Pro naše redakce a lidi, kteří v nich pracují, je to velká motivace," uvedla ředitelka redakcí Economie Zuzana Kleknerová. 

Novinářskou cenu 2019 v kategorii audiovizuální žurnalistiky získal i Martin Veselovský z DVTV, a to za rozhovor Záchranka vyjíždí k blbostem, jde o peníze. Rozhovor vyšel na Aktuálně.cz, Economia má s firmou Online Partners, která DVTV provozuje, podepsanou dlouhodobou strategickou smlouvu. 

VIDEO: Oceněný rozhovor Martina Veselovského se záchranářem Samkem. 

K čím většímu počtu blbostí vyjedete, tím víc peněz v tomhle úchylném systému vyděláte, takhle to dál nejde, popisuje pražský záchranář Vít Samek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy