Aktuálně.cz získalo ocenění za investigativní počin o podezřelých obchodech v Lánech

Domácí Domácí
18. 6. 2021 19:58
Redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek získal společně s redaktorkou Hospodářských novin Adélou Jelínkovou novinářskou cenu v kategorii nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za sérii o podezřelých obchodech v Lánech. Aktuálně.cz získalo v soutěži Novinářská cena celkem čtyři nominace.
Cenu získal redaktor Lukáš Valášek, který byl několikrát oceněn již v minulých letech.
Cenu získal redaktor Lukáš Valášek, který byl několikrát oceněn již v minulých letech. | Foto: Radek Vebr

Porota na sérii o lánských obchodech Aktuálně.cz ocenila především poctivou a systematickou novinářskou práci, díky níž se dvojici redaktorů z Economie Valáškovi a Jelínkové podařilo odhalit a zmapovat podezřelé aktivity šéfa Lesní správy Lány a jeho napojení na hradního kancléře Vratislava Mynáře a další osoby blízké prezidentu Miloši Zemanovi. Ocenila také, že články měly velký společenský dopad a vedly k odsouzení Miloše Baláka.

Cenu Novinářská křepelka pro talentované mladé žurnalisty do 33 let letos získala Apolena Rychlíková, dokumentaristka a redaktorka serveru A2larm, která přinesla v poslední době například svědectví dívek v kauze Dominika Feriho společně s redaktorem Deníku N Jakubem Zelenkou. Cenu Karla Havlíčka Borovského získala Lenka Kabrhelová z Českého rozhlasu, kde připravuje úspěšný podcast Vinohradská 12.

Cenu za nejlepší rozhovor v kategorii psané žurnalistiky obdržela Jana Ciglerová z Deníku N za rozhovor s maskérkou o sexuálním obtěžování. Vítězkou v kategorii nejlepší audiovizuální rozhovor, beseda či diskuse se stala Alžběta Havlová z rádia Proglas za rozhovor s Jiřím Kylarem a Martinou Vintrovou Týrané ženě říkají, že je to její kříž. Je to "katolická past".

Nominaci za nejlepší reportáž v oblasti psané žurnalistiky proměnil ve vítězství redaktor a editor Deníku N Michael Švec za regionální reportáž Oživili skomírající nemocnici, pak přišel vyhazov. Nečekaný krok rozbouřil kraj pod Šumavou a ovlivnil volby. V kategorii nejlepší audiovizuální reportáž zvítězila redaktorka Radia Wawe Tereza Reková za dokument o životě s rakovinou.

Československou cenu veřejnosti, v níž o vítězi rozhoduje počet nasbíraných on-line hlasů, získaly redaktorky slovenského deníku SME Zuzana Kovačič Hanzelová, Michaela Žúreková, Soňa Jánošová a Beata Balogová za svědectví 22 žen z veřejného života o sexuálním obtěžování.

Cenu za nejlepší audiovizuální analyticko-investigativní příspěvek získali Janek Rubeš, Jan Mikulka a Jiří Burýšek z redakce Seznam Zprávy za investigativní minisérii, která rozkrývá, jak funguje byznys se směnárnami v Praze.

V kategorii nejlepší komentář ocenila porota sérii komentářů politologa Jiřího Pehe pro Deník N. Zvláštní ocenění v této kategorii získal také Petr Pithart.

Cenu za inovativní žurnalistiku získala Kateřina Mahdalová za aktuální údaje o počtech nakažených v koronavirové pandemii na serveru Seznam Zprávy.

V kategorii regionální žurnalistika zvítězili redaktoři iDNES.cz Michal Poláček a Jakub Mikel.

Čtyři nominace pro Aktuálně.cz

Aktuálně.cz bylo v soutěži Novinářská cena 2020 nominováno se svými projekty celkem ve čtyřech kategoriích. Nominované texty byly v kategorii za nejlepší rozhovor, nejlepší analyticko-investigativní příspěvek, v ceně za inovativní on-line žurnalistiku a potom také v ceně za Solutions Journalism, tedy žurnalistiku zaměřenou na řešení.

Porota pro každou kategorii vybírá z přihlášených projektů vždy tři nejlepší, které následně nominuje a vyhlásí jednoho vítěze. Pro rok 2020 získal pro Aktuálně.cz v kategorii nejlepší rozhovor nominaci Tomáš Maca s textem magazínu Farářka: Budujeme kariéru a nepečujeme o vztahy. Dobu mateřství by si ženy měly užít.

Lukáš Valášek s Adélou Jelínkovou se se svou sérií o podezřelých obchodech v Lánech dostali mezi tři nejlepší projekty v kategorii o nejlepší analyticko-investigativní příspěvek a v této kategorii zvítězili.

Projekt Chytré Česko, na kterém pracovala redaktorka Zuzana Hronová, byl nominován v kategorii Solutions Journalism - žurnalistika zaměřená na řešení. 

Sestava Jan Hejl, Simona Fendrychová, Helena Truchlá, Jiří Kropáček, Blahoslav Baťa a Jakub Zuzánek obdržela nominaci v ceně za inovativní on-line žurnalistiku s projektem Planeta v nouzi.

Do 11. ročníku soutěže bylo přihlášeno 691 příspěvků, cena se uděluje v celkem 14 kategoriích psané, audiovizuální a on-line žurnalistiky. Porotci a porotkyně vybírají pro danou kategorii vždy tři nejlepší příspěvky, ze kterých vzejde vítěz. Novinářskou cenu pořádá Nadace OSF od roku 2010 a oceňuje v ní novinářské počiny, které zajímavým způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti. Přihlášené příspěvky do Novinářské ceny hodnotí nezávislé odborné poroty složené z osobností mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salvou čestné stráže začal státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou v úterý Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. První státní pohřeb po 55 letech začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ), uvedla agentura Reuters. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják.

Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budokan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Covid sílí, za pondělí bylo 4735 nově nakažených, přibývá i hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku zrychluje, v pondělí testy odhalily 4735 nově nakažených, což je nejvíc za jeden den od první poloviny dubna a téměř o 1000 víc než před týdnem. Vedle toho hygienici za pondělí zaznamenali 1928 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Roste i počet hospitalizovaných s potvrzeným onemocněním covid-19, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1135 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 150 víc. Víc hospitalizovaných s covidem bylo naposledy v polovině srpna, kdy doznívala nezvyklá letní vlna onemocnění. V těžkém stavu bylo v pondělí 38 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených se až na několik výjimek o víkendu zvyšují v mezitýdenním srovnání od začátku září. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.

Rychlejší šíření nákazy je patrné také z nárůstu takzvaného incidenčního čísla. Nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden přibylo 161, před týdnem to bylo 142. Nejvyšší týdenní incidence je nyní v Královéhradeckém kraji se 195 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 116 nově nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy