Aktivita ruských trollů v Česku výrazně poklesla po vyhoštění pracovníků ambasády

Martina Heroldová Martina Heroldová
28. 6. 2021 11:03
Po nuceném odchodu velké části diplomatů a dalších zaměstnanců z ruské ambasády v Praze výrazně klesla na českých sociálních sítích aktivita proruských trollů šířících dezinformace. Napsal o tom server Seznam Zprávy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na pokles aktivity ruských trollů jako první upozornil ve svém měsíčním reportu za duben server Čeští elfové, který se věnuje analýze dezinformací na českém internetu. V reportu popisuje mimo jiné to, že ačkoli ještě v polovině dubna se většina dezinformací v Česku týkala covidu-19, po zveřejnění podezření BIS, že za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích byli ruští agenti, se mainstreamový dezinformační narativ zcela proměnil a Vrbětice se staly jeho tématem číslo jedna.

"Prakticky okamžitě po zveřejnění se celá dezinformační scéna jako 'mávnutím kouzelného proutku' okamžitě přeorientovala na podporu dezinformačního úsilí, kterým se Kreml snažil minimalizovat škody z prozrazení na české i mezinárodní politické scéně," uvádí zpráva. Dezinformační síť tak podle elfů vychrlila po 17. dubnu tisíce prokremelských článků, především na dezinformačních webech, šířila je také skrze řetězové e-maily.

Jejich aktivita na sociálních sítích však po odchodu části ruských diplomatů 19. dubna výrazně ustala. "Zjistili jsme snížení počtu příspěvků na sociálních sítích, o nichž se domníváme, že byly připravovány pracovníky operujícími v Česku," uvádějí elfové. Od té doby podle nich činnost ruských trollů výrazně zeslábla. Elfové však poté pasáž z reportu stáhli s tím, že se jedná o komplexnější téma, jemuž se budou věnovat v podrobnější analýze.

Pokles aktivity potvrzují i experti ze společnosti Semantic Vision, která se zaměřuje mimo jiné na odhalování dezinformací. "My jsme také zaregistrovali výrazný pokles ruských trollích aktivit zaměřených na občany České republiky," uvedl šéf společnosti František Vrabel.

Trollí farma mohla být na ambasádě, připouští BIS

Podobných tendencí si všímá také Bezpečnostní informační služba. "Elfové to dávají do souvislosti s odjezdem lidí z ambasády, časově se to opravdu plus minus kryje," řekl Seznamu mluvčí BIS Ladislav Šticha. Ruská ambasáda jakékoli zapojení do dezinformací na sociálních sítích popřela.

Zjištěné informace tak poukazují na to, že šíření dezinformací pomocí falešných profilů mohli mít na starosti skutečně pracovníci ruské ambasády v Česku. "Jedna z možných variant je, že trollí farma byla přímo na ambasádě. Ale teprve uvidíme, jaký je pravý důvod. Také uvidíme, jestli se ta aktivita znovu obnoví odjinud," řekl serveru Šticha.

Po 19. dubnu podle elfů podezřele zmizelo také takzvané topování těchto proruských dezinformačních příspěvků v nejrůznějších skupinách. Jedná se o nástroj, kdy je příspěvek sítí uživatelů uměle lajkován a komentován, dokud se ve skupině nezačne objevovat jako první. Vytváří tak dojem, že s jeho obsahem souzní nejvíce lidí a zobrazuje jej jako nejrelevantnější.

"Ruští trollové mají aparát pro topování svých příspěvků lajky, srdíčky atd., aby byly na nejviditelnějších pozicích tak, aby prvotní scrolling přes komentáře vyvolal dojem, že veřejnost si myslí to, co trollové píšou. Toto je fenomén, který jsme pozorovali po celou dobu naší práce, a tohle všechno skončilo na všech sledovaných serverech právě po 19. dubnu," uvedli elfové.

Vrabel: Vláda nemluví jedním hlasem, dezinformacím nerozumí a nepřikládá jim váhu (11. 2. 2021)

Ministři se nikdy neocitli v takové situaci, jako je pandemie koronaviru. Chybí strategická komunikace, na ministerstvu dezinformacím nerozumí. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička. Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Ludmila byla horlivou stoupenkyní křesťanské víry, kterou pomáhala dále šířit. Patří k patronům země české, podle legendy proslula vlídností a spravedlností, pomáhala chudým. Před 1100 lety, zřejmě v noci na 16. září 921, byla uškrcena na hradišti Tetín.

Spolek Svatá Ludmila 1100 let, jehož členy jsou obce, města i farnosti, zahájil přípravy na výročí v roce 2015. Starosta Tetína už dříve uvedl, že výročí Ludmiliny smrti je pro obec největší událostí století.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy