Aktivisty sundala ze střechy vlády speciální jednotka

Martina Machová Domácí Martina Machová, Domácí
12. 10. 2009 14:30
Greenpeace protestovali proti prolomení těžebních limitů
Aktivisté připevnili na střechu transparent - foto z mobilního telefonu
Aktivisté připevnili na střechu transparent - foto z mobilního telefonu | Foto: Martina Machová

Praha - Nečekané přivítání čekalo dnes ráno ministry před jednáním kabinetu.

Na střechu pražské Strakovy akademie, kde vláda zasedá, totiž před devátou hodinou pronikli ekologičtí aktivisté z hnutí Greenpeace.

Dva muži se připoutali ke komínu a upevnili na střechu transparent s nápisem "Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji". Na budovu se dostali pomocí plošiny, uvedli aktivisté.

Po poledni je pak policisté z policejního útvaru rychlého nasazení přiměli, aby ze střechy slezli. Dvojice podle policie nekladla odpor. Policisté poté oba muže předvedli na služebnu, aby podali vysvětlení.

Ochranka nepochybila

Ochranka Úřadu vlády aktivistům nedokázala v průniku na střechu hlídané budovy zabránit, pouze je natočila na bezpečnostní kamery.

Ředitel útvaru na ochranu ústavních činitelů Lubomír Kvíčala ale agentuře ČTK řekl, že ostraha objektu podle něj nepochybila. Aktivisté k vládě přijeli v autě s plošinou.

"Zastavilo u lampy veřejného osvětlení, dva lidé nastoupili na plošinu, nechali se vyvézt k lampě a potom pokračovali dál až na střechu úřadu vlády, kam přeskočili," popsal akci Kvíčala.

Premiér Fischer na tiskové konferenci po zasedání kabinetu řekl, že bude po ministru vnitra Martinu Pecinovi požadovat hlubší vysvětlení, jak mohli aktivisté do střeženého areálu vniknout.

Plošina dopravila policistu a hasiče k vyjednávání s aktivisty
Plošina dopravila policistu a hasiče k vyjednávání s aktivisty | Foto: Martina Machová

Proti prolomení limitů

Aktivisté vydrželi na střeše, kterou postupně déšť proměnil v nebezpečné kluziště, přes tři hodiny.

Před 11:00 dorazil k akademii hasičský vůz s plošinou a auto záchranné služby. Šéf ochranky s aktivisty začal vyjednávat o tom, aby střechu opustili.

Ti nejdřív odejít odmítli, a chtěli ve výšce vydržet nejméně do odpoledne. Požadovali, aby na jejich výzvu odpověděl premiér Fischer.

Průnikem na střechu ostře hlídané vládní budovy chtěli Greenpeace připomenout, že kabinet dnes projedná plán, jak čelit případné další plynové krizi. V lednu totiž do Evropy asi na dva týdny zcela přestala proudit tato strategická surovina z Ruska.

Návrh ministra průmyslu Vladimíra Tošovského mimo jiné obsahuje plán na rozšíření těžby uranu, prolomení těžebních limitů v severozápadních Čechách nebo rozšíření jaderné elektrárny Temelín.

"Prolomit limity těžby a otevřít nový uranový důl kvůli případné budoucí jednorázové plynové krizi by bylo asi stejně rozumné a přiměřené opatření jako nasadit někomu preventivně chemoterapii," řekl Jan Rovenský z Greenpeace.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy