reklama
 
 

Aktivistku navštívila sociálka. O uprchlíky nešlo, tvrdí Marksová. Ženu prý někdo udal

22. 4. 2016 18:30
Ministerstvo práce a sociálních věcí prošetřuje postup sociálky v případě Evy Zahradníčkové. Ta si v minulých dnech stěžovala, že Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) zjišťoval, zda nezanedbává výchovu svých dětí kvůli dobrovolnickým aktivitám na pomoc uprchlíkům. Ministryně Michaela Marksová tvrdí, že sociálka rodinnou situaci Zahradníčkové přezkoumávala kvůli udání a během rutinní prohlídky jejího bytu o dobrovolnictví nepadlo ani slovo. To však aktivistka odmítá s tím, že sociálka jednala na základě podnětu jedné ze svých zaměstnankyň. Úřednice nakonec žádné pochybení nenašla.

Praha/Brno – Aktivistka Eva Zahradníčková, která pomáhá uprchlíkům na Balkáně, v posledním týdnu čelí zájmu úřadů. V pondělí se musela dostavit na sociálku, aby podala vysvětlení, že nezanedbává výchovu svých dětí kvůli svým dobrovolnickým aktivitám. Ve čtvrtek její byt navštívila úřednice Orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).

Na podezřelý postup úřadů si Zahradníčková postěžovala na Facebooku a věc začalo prověřovat ministerstvo práce a sociálních věcí. Šéfka resortu Michaela Marksová Aktuálně.cz sdělila, že dobrovolnici pravděpodobně někdo udal. "OSPOD musí zareagovat na jakýkoliv podnět, že se někdo nestará o děti, provést základní šetření, které zahrnuje i rozhovor a návštěvu bydliště," vysvětlila Marksová s tím, že úřad případ uzavřel, protože nenašel žádná rizika ve výchově dětí.

Předběžné závěry šetření ministerstva si však protiřečí s tím, jak zájem sociálky popisuje aktivistka. Zahradníčková tvrdí, že kontrola její rodiny vzešla z iniciativy OSPODu, nikoliv kvůli udání, o kterém hovoří Marksová. "Úřednice, která byla včera (ve čtvrtek) u nás v bytě, mě ujistila, že podnět byla jejich iniciativa, respektive pracovnice sociálky z Brna-Líšně. Té byly moje aktivity podezřelé, proto se o mě zajímají," popisuje Zahradníčková.

Snaží se to uhladit, říká aktivistka

Ministryně Marksová má ale od sociálky informace odlišné. "OSPOD nám tvrdí, že téma uprchlíků s matkou vůbec neřešil. Tou zveřejněnou informací byli velmi překvapeni," namítá.

Podle Zahradníčkové pracovníci sociálky ministerstvu záměrně případ vysvětlili jinak. "Bylo mi jasné, že oni to budou chtít uhladit ve svůj prospěch. Přišlo jim hodně rozhořčených mailů, jak můžou někoho buzerovat jen kvůli občanskému aktivismu," argumentuje.

Ministerstvo práce a sociálních věcí od OSPODu podrobnější zprávu o případu teprve dostane. Podle informací šéfky resortu Marksové ale z šetření vyplývá, že postup sociálky byl v pořádku. "Vypadá to, že informace v médiích nebyla zcela pravdivá," tvrdí ministryně, ale zároveň připouští, že pokud by se potvrdila verze, kterou prezentuje Zahradníčková, OSPOD nekonal standardně.

"To by samozřejmě v pořádku nebylo," konstatuje Michaela Marksová Tominová s tím, že její úřad bude případ dál monitorovat. "Naše informace jsou poněkud odlišné od těch zveřejněných," dodává.

Do případu může zasáhnout ještě třetí instituce. Aktivistka Zahradníčková si na postup sociálky může stěžovat u ombudsmanky Anny Šabatové. Ta po své mluvčí vzkázala, že věc nebude komentovat. "Nemáme o tom podrobné informace, a proto chování úřadů nemůžeme hodnotit," sdělila mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková.

Uzavřený případ

Konání pracovníků OSPODu zkritizovali i politici. "Zajímalo by mě, jestli se sociálka s podobnou horlivostí věnuje všem nebo tady hrála roli pomoc uprchlíkům," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně TOP09 a stranická expertka na sociální politiku Markéta Adamová.

Aktivistka Eva Zahradníčková ale případ považuje za uzavřený. "Já potřebuju energii směřovat do aktivit na pomoc uprchlíkům, ne na boj s byrokratickým aparátem," upozorňuje žena, která je kvůli svým názorům dlouhodobě terčem nenávistných reakcí.

Zahradníčková se do pomoci uprchlíkům zapojuje od začátku migrační krize a s výhrůžkami se setkává dennodenně. Jejího partnera – muže muslimského vyznání, který v Česku žije už 14 let – dokonce v únoru pobodali neznámí útočníci v pražských Vršovicích.

Právě kvůli výhružným zprávám uvažuje o tom, že se z Česka odstěhuje. Zahradníčková dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětlovala, od kdy se poprvé setkala s urážlivými vzkazy. "Masivní vyhrožování přišlo, když docent Martin Konvička zveřejnil na svém profilu moje fotografie. Nedávno mi někdo do telefonu řekl: Tohle je tvůj poslední den, připrav se na smrt," popsala.

Muslimky se v Česku bojí v hidžábu vyjít na ulici, zapalují jim ho na hlavě, říká dobrovolnice Eva Zahradníčková. | Video: Martin Veselovský |  16:22

autor: Jan Hejl | 22. 4. 2016 18:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama