Aktivisté: Stát protiprávně sterilizoval i postižené

ČTK ČTK
22. 10. 2013 15:48
Podle Ligy lidských práv se sterilizace před i po roce 1989 netýkaly jen romských žen.
Těhotná žena
Těhotná žena | Foto: Reuters

Praha - Protiprávní sterilizace v ČR se netýkaly podle Ligy lidských práv (LLP) jen romských žen, ale také velkého počtu postižených lidí v ústavech. Odehrávaly se před listopadem 1989 i po něm.

Podle aktivistů by povolební kabinet měl situaci nechat prozkoumat a případné poškozené by měl odškodnit. Rada vlády pro lidská práva už počátkem loňského roku připravila návrh na odškodnění protiprávně sterilizovaných žen.

Nečasův, ani Rusnokův kabinet ho neprojednaly.

"Odškodnění by se nemělo redukovat jen na romské ženy. Děly se masové sterilizace zdravotně postižených žen i mužů v ústavech. Víme o případech, kdy došlo k porušení principu informovaného souhlasu," řekl právník LLP Maroš Matiaško, který se specializuje na práva duševně postižených a transformaci ústavní péče.

Podle právníka se případy děly nejen před listopadem 1989. Liga zaznamenala i kauzy z let 2006 a 2007.

Přesná čísla chybí

Přesné počty postižených, kterých by se mohla nedobrovolná sterilizace týkat, ale aktivisté neznají. "Tvrdá data o celkových počtech nemáme. Je pro nás extrémně složité je získat. Veřejná moc by ale mohla," dodal Matiaško.

Podle ligy by měl stát situaci v ústavech a zdravotní dokumentaci jejich obyvatel nechat prozkoumat.

S podezřením na nucené sterilizace žen v Česku, a to především romských, přišlo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy.

Vládní výbor proti mučení se záměrem vyplatit odškodné přišel už v roce 2006. Lidskoprávní vládní rada první podnět měla v roce 2007. O dva roky později se kabinet za protiprávní sterilizace omluvil. Podle výborů OSN proti rasové diskriminaci či diskriminaci žen pouhá omluva ale nestačí.

Až 400 000 za sterilizaci

Rada vlády pro lidská práva v návrhu, který poslala kabinetu loni začátkem roku, doporučuje vyplatit sterilizovaným ženám 300 000 až 400 000 korun podle újmy na zdraví či míry porušení tehdejších předpisů.

Na odškodnění by měly mít nárok ty, které podstoupily nedobrovolnou sterilizaci od ledna 1972 do května 1991. Podle tehdejších regulí se zákrok prováděl "v zájmu zdravé populace" a úřady k němu motivovaly dávkou až 10 000 korun.

Peníze by mohly dostat i ženy, které lékaři protiprávně sterilizovali po roce 1991, kvůli uplynutí tříleté promlčecí lhůty po nich ale už poškozené nemohou vymáhat náhradu u soudu.

Ochránci lidských práv začali už sami sepisovat zákon o odškodnění nedobrovolně sterilizovaných žen, aby řešení urychlili. Návrh normy chtějí poskytnout povolební vládě. Liga spolu s helsinským výborem teď vyhledává ženy, které by mohly na případné vyrovnání od státu dosáhnout.

Podle aktivistů může být nedobrovolně sterilizovaných i několik stovek. Pokud by se situace neposouvala kupředu, zvažuje liga další právní kroky. Příští rok by se podle své projektové ředitelky Kateřiny Červené případně mohla obrátit s hromadnou stížností poškozených žen na Evropský soud pro lidská práva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy