Aktivisté škodí Šumavě, napadl ekology ministr Chalupa

Domácí Domácí
29. 7. 2011 11:33
Postoj šéfa resortu životního prostředí kontrastuje s názory některých předních odborníků
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS)
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) | Foto: Martin Netočný

Modrava (Klatovsko) - Proti aktivistům, kteří na Modravě blokují kácení kůrovcem napadených stromů, se jednoznačně postavil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa(ODS).

"Šumavu nelze ponechat na pospas kůrovci, jak to činili mí zelení předchůdci. Důsledkem je pouze zničení rozsáhlých ploch šumavských lesů, tedy poškození nejen soukromého, obecního a státního majetku, ale hlavně přírody jako takové," uvedl ve svém prohlášení.

Zároveň je pro něj těžko pochopitelné, že Hnutí Duha, spolufinancované z peněz daňových poplatníků, nadále nerespektuje rozhodnutí soudu.

"Tvrzení, že s protesty, které zorganizovalo a se kterými se mnoho dní chlubilo, nemá najednou nic společného, je absurdní a žádný soudný člověk mu nemůže věřit," doplnil.

Chalupův názor je diametrálně odlišný od stanoviska mezinárodně uznávaného ekologa, dlouholetého stranického kolegy a exministra životního prostředí Bedřicha Moldana, který za radikální boj s kůrovcem ostře zkritizoval vedení národního parku.

Proti blokádě se v pátek vydali na protestní akci místní obyvatelé. Starostové většinou těžbu stromů napadených kůrovcem podporují. Podle nich zajistí, aby byla Šumava nadále zelená.

Aktivisté jsou přesvědčeni o tom, že kácení u Ptačího potoka je nelegální, protože vedení národního parku k tomu nemá potřebné výjimky. Tvrdí, že jde o mimořádně cenný kus přírody, kde by se ani proti kůrovci takto radikálně postupovat nemělo.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy