Aktivisté se kvůli Aleppu připoutali k ruské ambasádě. Policisté je odvezli na služebnu

ČTK ČTK
19. 12. 2016 17:33
Dvacítku aktivistů odvezli policisté z pořádkové jednotky na služebnu poté, co se připoutali k plotu ruské ambasády. Protestovali tak proti ofenzívě v Aleppu, kterou vedou syrské vládní jednotky. Na straně Damašku se konfliktu účastní i Rusko. Demonstranti neposlechli výzvy policistů, aby místo opustili, ti tak přestříhali řetězy a odvedli je. O jejich případném potrestání za neuposlechnutí úřední osoby se rozhodne ve správním řízení.
Policisté odvádějí aktivisty ze skupiny Kaputin od ruské ambasády.
Policisté odvádějí aktivisty ze skupiny Kaputin od ruské ambasády. | Foto: ČTK

Praha – Skupina 20 aktivistů se v pondělí připoutala řetězy k bráně ruského velvyslanectví v Praze. Stoupenci skupiny Kaputin tím chtěli upozornit na situaci v syrském Aleppu, které těžce zasáhly boje mezi syrskými vládními silami a protivládními povstalci. Demonstranty po 15 minutách zadržela policie, když neuposlechli její výzvy, aby přestali blokovat vjezd do areálu.

Skupina Kaputin poukazuje na to, že do konfliktu je na straně syrské armády zapojeno také Rusko, a viní prezidenty obou zemí z válečných zločinů.

"Všichni demonstranti byli opakovaně policisty vyzýváni, aby upustili od svého protiprávního jednání. Tedy, aby se od plotu ambasády odpoutali a opustili střežený prostor. Jelikož účastníci protestu opakovaně výzev policistů nerespektovali, následoval zákrok pod jednotným velením," sdělil k zákroku mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. "Ten provedli policisté speciální pořádkové jednotky, kteří dvacet účastníků protestu odpoutali od oplocení a posléze je postupně převáželi na policejní služebnu," dodal. O případném postihu za neuposlechnutí úřední osoby se bude rozhodovat ve správním řízení.

Na místo si skupina přinesla transparenty s hesly, která zmiňují ruského i syrského prezidenta. Je na nich napsáno: "Vladimír Putin je gentleman", "Bašár Asad je gentleman" nebo "Putin shall by put in jail" (Putin patří do vězení). Kromě toho měli protestující černé papíry s nápisem "Aleppo".

Jeden z protestujících, Syřan Hammám Yousef, řekl, že nesouhlasí s ruskou invazí, která podle něj v jeho zemi je. "Rusko podporuje diktátora, který v Sýrii zavraždil 500 000 lidí," řekl. "Nechceme v Sýrii Rusy, Iráčany, nikoho. Zejména, když zabíjejí naše civilisty," dodal.

Ruské velvyslanectví se k protestu nechtělo vyjádřit. Jeho mluvčí řekl, že ambasáda akci nebude komentovat.

Skupina Kaputin v prohlášení k blokádě uvedla, že "zločinci Asad a Putin provádí genocidu v Sýrii, jsou odpovědní za statisíce mrtvých, civilisty, ženy a děti nevyjímaje, a za uprchlickou vlnu a vzestup terorismu a islamismu". Aktivisté označili oba prezidenty za teroristy. Uvedli také, že v Sýrii by měl být uzavřen mír a Syřané mají právo si svobodně zvolit vlastní politickou reprezentaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy