Mimořádná zpráva

Aktivisté se kvůli Aleppu připoutali k ruské ambasádě. Policisté je odvezli na služebnu

ČTK ČTK
19. 12. 2016 17:33
Dvacítku aktivistů odvezli policisté z pořádkové jednotky na služebnu poté, co se připoutali k plotu ruské ambasády. Protestovali tak proti ofenzívě v Aleppu, kterou vedou syrské vládní jednotky. Na straně Damašku se konfliktu účastní i Rusko. Demonstranti neposlechli výzvy policistů, aby místo opustili, ti tak přestříhali řetězy a odvedli je. O jejich případném potrestání za neuposlechnutí úřední osoby se rozhodne ve správním řízení.
Policisté odvádějí aktivisty ze skupiny Kaputin od ruské ambasády.
Policisté odvádějí aktivisty ze skupiny Kaputin od ruské ambasády. | Foto: ČTK

Praha – Skupina 20 aktivistů se v pondělí připoutala řetězy k bráně ruského velvyslanectví v Praze. Stoupenci skupiny Kaputin tím chtěli upozornit na situaci v syrském Aleppu, které těžce zasáhly boje mezi syrskými vládními silami a protivládními povstalci. Demonstranty po 15 minutách zadržela policie, když neuposlechli její výzvy, aby přestali blokovat vjezd do areálu.

Skupina Kaputin poukazuje na to, že do konfliktu je na straně syrské armády zapojeno také Rusko, a viní prezidenty obou zemí z válečných zločinů.

"Všichni demonstranti byli opakovaně policisty vyzýváni, aby upustili od svého protiprávního jednání. Tedy, aby se od plotu ambasády odpoutali a opustili střežený prostor. Jelikož účastníci protestu opakovaně výzev policistů nerespektovali, následoval zákrok pod jednotným velením," sdělil k zákroku mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. "Ten provedli policisté speciální pořádkové jednotky, kteří dvacet účastníků protestu odpoutali od oplocení a posléze je postupně převáželi na policejní služebnu," dodal. O případném postihu za neuposlechnutí úřední osoby se bude rozhodovat ve správním řízení.

Na místo si skupina přinesla transparenty s hesly, která zmiňují ruského i syrského prezidenta. Je na nich napsáno: "Vladimír Putin je gentleman", "Bašár Asad je gentleman" nebo "Putin shall by put in jail" (Putin patří do vězení). Kromě toho měli protestující černé papíry s nápisem "Aleppo".

Jeden z protestujících, Syřan Hammám Yousef, řekl, že nesouhlasí s ruskou invazí, která podle něj v jeho zemi je. "Rusko podporuje diktátora, který v Sýrii zavraždil 500 000 lidí," řekl. "Nechceme v Sýrii Rusy, Iráčany, nikoho. Zejména, když zabíjejí naše civilisty," dodal.

Ruské velvyslanectví se k protestu nechtělo vyjádřit. Jeho mluvčí řekl, že ambasáda akci nebude komentovat.

Skupina Kaputin v prohlášení k blokádě uvedla, že "zločinci Asad a Putin provádí genocidu v Sýrii, jsou odpovědní za statisíce mrtvých, civilisty, ženy a děti nevyjímaje, a za uprchlickou vlnu a vzestup terorismu a islamismu". Aktivisté označili oba prezidenty za teroristy. Uvedli také, že v Sýrii by měl být uzavřen mír a Syřané mají právo si svobodně zvolit vlastní politickou reprezentaci.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy