Aktivisté se kvůli Aleppu připoutali k ruské ambasádě. Policisté je odvezli na služebnu

ČTK ČTK
19. 12. 2016 17:33
Dvacítku aktivistů odvezli policisté z pořádkové jednotky na služebnu poté, co se připoutali k plotu ruské ambasády. Protestovali tak proti ofenzívě v Aleppu, kterou vedou syrské vládní jednotky. Na straně Damašku se konfliktu účastní i Rusko. Demonstranti neposlechli výzvy policistů, aby místo opustili, ti tak přestříhali řetězy a odvedli je. O jejich případném potrestání za neuposlechnutí úřední osoby se rozhodne ve správním řízení.
Policisté odvádějí aktivisty ze skupiny Kaputin od ruské ambasády.
Policisté odvádějí aktivisty ze skupiny Kaputin od ruské ambasády. | Foto: ČTK

Praha – Skupina 20 aktivistů se v pondělí připoutala řetězy k bráně ruského velvyslanectví v Praze. Stoupenci skupiny Kaputin tím chtěli upozornit na situaci v syrském Aleppu, které těžce zasáhly boje mezi syrskými vládními silami a protivládními povstalci. Demonstranty po 15 minutách zadržela policie, když neuposlechli její výzvy, aby přestali blokovat vjezd do areálu.

Skupina Kaputin poukazuje na to, že do konfliktu je na straně syrské armády zapojeno také Rusko, a viní prezidenty obou zemí z válečných zločinů.

"Všichni demonstranti byli opakovaně policisty vyzýváni, aby upustili od svého protiprávního jednání. Tedy, aby se od plotu ambasády odpoutali a opustili střežený prostor. Jelikož účastníci protestu opakovaně výzev policistů nerespektovali, následoval zákrok pod jednotným velením," sdělil k zákroku mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. "Ten provedli policisté speciální pořádkové jednotky, kteří dvacet účastníků protestu odpoutali od oplocení a posléze je postupně převáželi na policejní služebnu," dodal. O případném postihu za neuposlechnutí úřední osoby se bude rozhodovat ve správním řízení.

Na místo si skupina přinesla transparenty s hesly, která zmiňují ruského i syrského prezidenta. Je na nich napsáno: "Vladimír Putin je gentleman", "Bašár Asad je gentleman" nebo "Putin shall by put in jail" (Putin patří do vězení). Kromě toho měli protestující černé papíry s nápisem "Aleppo".

Jeden z protestujících, Syřan Hammám Yousef, řekl, že nesouhlasí s ruskou invazí, která podle něj v jeho zemi je. "Rusko podporuje diktátora, který v Sýrii zavraždil 500 000 lidí," řekl. "Nechceme v Sýrii Rusy, Iráčany, nikoho. Zejména, když zabíjejí naše civilisty," dodal.

Ruské velvyslanectví se k protestu nechtělo vyjádřit. Jeho mluvčí řekl, že ambasáda akci nebude komentovat.

Skupina Kaputin v prohlášení k blokádě uvedla, že "zločinci Asad a Putin provádí genocidu v Sýrii, jsou odpovědní za statisíce mrtvých, civilisty, ženy a děti nevyjímaje, a za uprchlickou vlnu a vzestup terorismu a islamismu". Aktivisté označili oba prezidenty za teroristy. Uvedli také, že v Sýrii by měl být uzavřen mír a Syřané mají právo si svobodně zvolit vlastní politickou reprezentaci.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy