Milada Horáková se objevila na brífinku KSČM. Je to jen začátek, slibují aktivisté

Martin Krepindl Martin Krepindl
16. 6. 2020 14:00
Přímo na brífinku Komunistické strany Čech a Moravy v Poslanecké sněmovně se krátce po poledni objevila na řečnickém pultíku podobizna Milady Horákové. Projekci má na svědomí firma Artur Production. Kreativci tak chtějí upozornit na zrůdnost nejznámější justiční vraždy v československých dějinách. Na konci června od ní uplyne 70 let.
Nicnetušící komunisté řečnili ve sněmovně. Před nohy jim promítali Miladu Horákovou | Video: twitter/Izabela Niepřejová

"Motiv akce je jasný. 27. června uplyne 70 let od justiční vraždy Milady Horákové. Komunisté ji nechali zavraždit pro svobodné ideály. Je pravý čas si to připomenout," říká za firmu Artur Production Alex Sedláček. Podle něj jde teprve o první ze série akcí, které justiční vraždu připomenou.

"Duch Milady Horákové se bude zjevovat v ulicích města. Naším cílem je, abychom připomněli její památku a odkaz, který by neměl zaniknout," doplnil Sedláček. Podle něj v projektu přímo nefigurují politické strany.

Sedláček v rozhovoru pro Aktuálně.cz upřesnil, že projekce podobizny se odehrála přímo z vnitřku budovy Poslanecké sněmovny přes profesionální projektor. Akce dle jeho slov nedopadla podle představ. "Do auly začalo prát silné sluníčko zrovna v momentě, kdy komunisté dostali slovo, čekali jsme efektnější výstup," vysvětlil Sedláček, který nechtěl upřesnit, jak se celá akce odehrála. Není tak jasné, kdo přesně na pultík podobiznu nasvítil a jak se dotyčný dostal do budovy.

Proces s Miladou Horákovou a dalšími lidmi, o kterém historici hovoří jako o jedné z nejhorších justičních vražd zinscenovaných komunistickými vládci, vyústil v drakonické tresty. Významná národněsocialistická politička Horáková, která za druhé světové války poznala nacistické káznice, dostala trest smrti, podobně jako další tři obžalovaní - historik a kritik Záviš Kalandra, bývalý štábní strážmistr SNB Jan Buchal a právník a podnikatel Oldřich Pecl. Další čtyři lidé pak byli odsouzeni k doživotnímu žaláři a zbytek k dlouholetým trestům.

 

Právě se děje

Další zprávy