Aktivisté obsadili chátrající Kliniku, těžkooděnci zasáhli

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 13. 12. 2014 20:32
Dva lidé skončili v nemocnici. V nepoužívaném objektu donedávna nelegálně pobývali narkomani.
Těžkooděnci proti aktivistům.
Těžkooděnci proti aktivistům. | Foto: ČTK

Praha - Aktivisté se po pár dnech opět pokusili obsadit chátrající objekt v Praze na Žižkově, z něhož už je policie v týdnu jednou vyvedla.

Zhruba 30 jich podle policejní mluvčí Jany Rösslerové do domu proniklo, po výzvě policie ho opustili. Jednoho člověka, který odmítal opustit prostor před domem, policie zadržela.

Záchranná služba převezla do nemocnice dva lidi, kteří utrpěli lehké zranění.

Lidé do objektu bývalé polikliniky, v němž chtějí mít aktivisté komunitní centrum, pronikli poté, co před dům dorazil pochod asi 700 lidí, kteří na podporu komunitního centra demonstrovali.

V nepoužívaném objektu donedávna nelegálně pobývali narkomani. Před několika dny ho uklidili dobrovolníci a začali bez povolení využívat.

Budovu spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dokončuje převod na Generální inspekci bezpečnostních sborů a který s působením aktivistů nesouhlasil. Aktivisty už v úterý k odchodu z polikliniky přiměla policie. Tři lidé, kteří objekt odmítali opustit, skončili v úterý na policejní služebně, jsou podezřelí z přestupku.

"Policisté tak museli zasáhnout"

Na podporu občanské iniciativy Klinika se odpoledne sešlo několik set lidí na náměstí Jiřího z Poděbrad. Vydali se k nevyužívanému objektu na Žižkově. Pochod neprovázely žádné výtržnosti, policisté zasahovat nemuseli.

Dav dorazil před někdejší kliniku asi ve čtyři odpoledne, kolem půl páté organizátor akci ukončil. Zhruba dvě třetiny lidí ale zůstaly na místě, před tři čtvrtě na pět podle policejní mluvčí asi 30 lidí vniklo do objektu.

"Policisté tak museli zasáhnout, skupina nakonec uposlechla výzev policistů a budovu opustila, aniž by byly použity donucovací prostředky," řekla ČTK Rösslerová. Lidé ale podle ní dál postávali u objektu, proto je policie znovu vyzvala k odchodu. Jeden člověk neuposlechl, policisté ho zadrželi, nyní čelí podezření ze spáchání přestupku.

Mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová řekla, že dva lehce zraněné - oba se zhmožděninou na hlavě - záchranáři převezli do vinohradské nemocnice.

Obsazení budovy nebylo plánované

Podle Anny Hausnerové, jedné z účastnic demonstrace, k nějaké fyzické úhoně přišlo při zásahu policistů přinejmenším pět lidí, šlo třeba o zasažení očí slzným plynem. Policisté prý poté, co byla budova opět vyklizena, demonstranty napadli.

To ale odmítla policejní mluvčí Rösslerová. Podle ní byl postup policistů přiměřený okolnostem. Kdyby prý policisté někoho zranili, sami by mu zavolali sanitku. Byla tam podle ní strkanice, policie při ní ale nikoho nezranila, řekla mluvčí.

Hausnerová dodala, že organizátoři z iniciativy Klinika nečekali, že nějací lidé znovu vniknou do budovy. "To rozhodně nebylo plánované," uvedla.

Ještě na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde akce začala, jeden z organizátorů ČTK řekl, že aktivisté by se chtěli do domu vrátit a využívat ho, než bude rozhodnuto o jeho dalším osudu.

Žádají také, aby se na toto téma vedla veřejná diskuse, jednání o využití objektu by podle nich měla být transparentní. Požadují rovněž zveřejnění dokumentů, které se záměrů s uvedeným objektem týkají.

 

Právě se děje

Další zprávy