Za vyhození kytic od Babiše zaplatí aktivisté pokutu. Jen jsme je přemístili, hájí se

Úředníci Prahy 1 rozhodli o uložení pokut dvěma aktivistům, kteří loni při oslavách 17. listopadu vyhodili v Praze u památníku na Národní třídě do odpadkového koše kytice od některých politiků. Za přestupek proti majetku musí zaplatit za každou kytici 2000 korun. Jeden z aktivistů tak zaplatí 2000 korun a druhý 4000.
Lidé jako Babiš bourají demokracii, říká muž, který vyhodil jeho květiny na Národní | Video: Adéla Skoupá

Aktivisté nyní mají osm dní na odvolání. Informaci zveřejnila na webu Česká televize a ČTK ji potvrdila mluvčí Prahy 1 Kateřina Písačková.

V koši skončily při oslavách 17. listopadu kytice položené prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) a poslancem a místopředsedou sněmovny Tomiem Okamurou (SPD).

K aktu, který vnímají jako vyjádření politického názoru, se přihlásili politický aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin, která mimo jiné vystupuje proti politickému režimu v Ruské federaci a jejímu prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Rozhodli, aniž by nám dali vědět

Oba pokutované aktivisty rozhodnutí překvapilo, dozvěděli se o něm až z médií. "Nemůžu tomu uvěřit, nikdo mě o řízení neinformoval. Ničemu se nevyhýbám, pravidelně jsem kontroloval schránku a žádný dopis jsem nedostal. Navíc jsem na místě nebyl legitimován," řekl Aktuálně.cz van Gemund. 

Potvrzuje to i druhá zúčastněná, aktivistka Vladimíra Klikarová. "Já ani Otakar jsme nedostali žádné předvolání, vyrozumění, prostě nic. Média to věděla dřív než my," odepsala na dotaz Aktuálně.cz.  

Úředníci podle mluvčí první městské části poslali aktivistům vyrozumění až v pátek, po rozhodnutí o pokutě. "Šlo o takzvané zkrácené příkazní řízení. To znamená, že městská část může věc urychlit tím, že rozhodne na základě podkladů, které k přestupku má. V tomto případě to byly kamerové záběry. Účastníci mají možnost postavit se proti rozhodnutí do osmi dnů," vysvětluje mluvčí Prahy 1 Kateřina Písačková. 

Oba aktivisté se zřejmě odvolají. "Ještě oficiálně nevím, z čeho jsem byl obviněný, protože mi nepřišlo vyrozumění. Ale nemyslím si, že jsem poškodil majetek nebo se dopustil vandalismu. Jen jsem opatrným způsobem květiny přemístil," říká van Gemund. 

Pokud se aktivisté odvolají, otevře se klasické správní řízení, kde mohou svědčit a předkládat důkazy. Budou-li znovu uznáni vinnými, mohou se odvolat k magistrátu.

Gemund v rozhovorech s novináři vyhození kytic odůvodnil tím, že památník 17. listopadu na Národní třídě považuje za symbol demokracie. Lidé jako Babiš či Okamura se podle aktivisty nechovají podle demokratických pravidel. Prohlásil, že demokracii je potřeba chránit, a to i radikálně. Už v minulosti stál za protesty a happeningy. Prezident Zeman označil ty, kteří vyhazují kytice do koše, za primitivní hlupáky. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že rozumí rozhořčení lidí, kteří kytice vyhodili, ačkoli takový způsob vyjádření názoru není jeho šálek čaje.

Policie po incidentu uvedla, že věc považuje za přestupek a postoupila ji správnímu orgánu, kterým je úřad Prahy 1. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že policisté podle něj postupovali správně.

Takhle skončily květiny od Andreje Babiše a Tomia Okamury v koši | Video: Velké zprávy, Facebook Zpravodajství FTV Prima
 

Právě se děje

před 11 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března ale epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy