Aktivisté nasprejovali před Sněmovnou obrys mrtvoly, dostali podmínku

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 7. 10. 2015 8:59
Soud potrestal aktivistu Petra V. a jeho společníka podmínkou za poškozování cizí věci, za to, že před Sněmovnou nasprejovali smývatelným sprejem obrys člověka. Aktivista Petr V. se brání, že žádnou škodu nezpůsobili. „I u výslechu na policii jsem do protokolu napsal, že jsem pracoval jako geodet a ten sprej jsem znal, a i v protokolu je napsáno, že je to dočasně značkovací sprej,“ řekl pro Aktuálně.cz Petr V. Proti rozsudku podal jeho advokát odpor.
Silueta těla před Sněmovnou
Silueta těla před Sněmovnou | Foto: Eva Nováková

PrahaAktivista Petr V. se svým kolegou v červenci nastříkali sprejem na chodník a silnici před Sněmovnou siluetu těla. Protestovali tak proti změně zákona o pomoci lidem v nouzi a chtěli upozornit na sebevraždu muže, který se zabil poté, co mu nepřišel příspěvek na bydlení, na kterém byl závislý.

Teď soud Petra V. potrestal šesti měsíci vězení s roční podmínkou za poškozování cizí věci. Jeho kolega, kolem kterého Petr V. obkreslil siluetu těla, dostal podmínku deset měsíců. Soudkyně rozhodla trestním příkazem.

Petr V. se brání, že žádnou škodu neudělal. Sprej byl podle něj smývatelný. „I u výslechu na policii jsem do protokolu napsal, že jsem pracoval jako geodet a ten sprej jsem znal, a i v protokolu je napsáno, že je to dočasně značkovací sprej,“ řekl pro Aktuálně.cz Petr V.

Performance a mše za mrtvého

Namalovaný obrys těla měl připomenout osud muže, který bydlel na ubytovně v Ostravě a spáchal sebevraždu skokem z okna. Učinil tak poté, co zjistil, že mu nepřišel příspěvek na sociální bydlení, na kterém byl závislý. Bál se, že jej vystěhují z ubytovny, začal během dne rozprodávat majetek, aby získal peníze na zaplacení ubytování. To se mu ale nepodařilo a ve večerních hodinách vyskočil z třetího patra.

"Chtěli jsme před vstupem do Poslanecké sněmovny udělat obrys těla, který měl poukazovat na čin toho pána,“ říká Petr V. Jeden z aktivistů si lehl na zem a druhý kolem něj nasprejoval obrys těla, nad který napsali jméno mrtvého muže. Poté přítomný kněz sloužil mši za zesnulého i se zpěvem a svíčkou a kolemjdoucím rozdávali informační letáky.

Svou akcí chtěli vyzvat poslance, aby odstranili ze zákona o pomoci v hmotné nouzi pozměňovací návrh, díky němuž musí obce rozhodnout o doplatku na bydlení lidem na ubytovnách.

"Společným úmyslným jednáním poškodili cizí věc tím, že ji postříkali barvou, a čin spáchal na věci, která požívá ochrany podle zvláštního právního předpisu. Tím spáchal přečin poškození cizí věci ve formě spolupachatelství,“ píše se v rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, které má redakce k dispozici. Soudkyně ve zdůvodnění zdůraznila, že chodník i vozovka jsou v památkové rezervaci.

Výši škody, kterou aktivisté svým činem údajně způsobili, trestní příkaz neuvádí. „U těchto trestních činů není podmínka, že vznikne škoda. Skutkovou podstatu naplníte už tím, že posprejujete něco v památkově chráněné oblasti,“ říká mluvčí soudu 1 Lenka Cihlářová.

Místo umyli

Aktivisté chtěli na chodníku podle Petra V. jen dočasně označit siluetu mrtvoly a po performanci místo uklidit. „Což se také po našem zatčení stalo. Denně jsem jako geodet tímto sprejem manipuloval, a věděl jsem tedy, jak jde zpětně chodník vyčistit," řekl Aktuálně.cz.

Tvrdí, že když byli s druhým aktivistou na policejní stanici, kam byli po zadržení převezeni, byl obrys těla už umytý. "A kolegové přinesli na stanici fotky, kde už není nic,“ dodal Petr V.

Petr V. se hodlá i nadále bránit. Proti trestnímu příkazu podal jeho advokát odpor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy