Aktér aféry na právech v Plzni dostane za Diag Human miliony

Radek Nohl Radek Nohl
29. 7. 2014 11:20
Stát trojici rozhodců, kteří zhruba rok a čtvrt přezkoumávali arbitrážní kauzu Diag Human, vyplatí 18,5 milionu korun.
Milan Kindl
Milan Kindl | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Trojici rozhodců ve složení Milan Kindl, Petr Kužel a Jiří Schwarz, kteří zhruba rok a čtvrt přezkoumávali arbitrážní kauzu Diag Human, bude vyplacena vysoká odměna.

Deník Insider od zdrojů, které jsou obeznámeny s detaily tohoto případu, zjistil, že si společně rozdělí zhruba 18,5 milionu korun. Tuto částku, která byla vypočtena podle sazebníku rozhodčího soudu, získají poté, co ji schválí vláda premiéra Bohuslava Sobotky.

Podle informací Insideru se měl kabinet na návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka výší odměny pro rozhodce zabývat již před několika týdny. Jenže rozhodci svým verdiktem nakonec vládu předstihli. A tak jim budou ministři zmíněnou částku potvrzovat až nyní.

Rychlost, s jakou trojice Kindl, Kužel a Schwarz rozhodla, přitom zarazila i zástupce ministerstva zdravotnictví. „Ano, pro mě to bylo překvapující,“ prohlásil náměstek ministra David Kotris.

Ten na ministerstvu zdravotnictví řeší tuto kauzu řadu let. A ještě před několika dny, před svým povýšením z postu šéfa právního odboru do křesla náměstka ministerstva zdravotnictví, v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz odhadoval, že by rozhodci mohli rozhodnout někdy před koncem letošního roku. Nakonec to ale bylo mnohem dříve.

Spor o složení senátu

Zatímco stát a jeho zástupci stanovisko rozhodců, které je sepsané na 16 listech dokumentu a které má Insider k dispozici, kvitují, právníci Diag Human ve vyjádření pro média pochybují o jejich nestrannosti. Všichni byli osobně vybráni a jmenováni státem, což je podle společnosti v rozporu se zákonem.

Předseda senátu byl Milan Kindl, právník či spisovatel, který je však známý zejména jako bývalý proděkan Západočeské univerzity v Plzni a jako jeden z hlavních aktérů aféry s rozdělováním takzvaných rychlotitulů.

Petr Kužel byl donedávna prezidentem Hospodářské komory České republiky. Dnes však musí řešit i soud kvůli tomu, že podle obžaloby obohatil komoru o 480 tisíc korun za semináře, které se ale neuskutečnily. Poslední rozhodce, ekonom Jiří Schwarz, pak mimo jiné působí na Vysoké škole ekonomické v Praze nebo v Liberálním institutu.

Nerozhodnuté miliony

Nepůjde však o jediné peníze, které ještě bude muset stát v souvislosti s kauzou Diag Human zaplatit. Deník Aktuálně.cz na začátku července spočítal, že zahraniční spory vyšly již na 35 milionů korun.

Třeba za právníky ve Velké Británii utratil stát 17 milionů korun. Část z této částky – devět milionů korun – nyní bude ministerstvo vymáhat. Podobně jako v dalších zemích, kde již uspělo.

Soudy ještě nejsou u konce ve dvou dalších státech, v USA a Lucembursku. „Samozřejmě v zahraničí ta řízení ještě nejsou ukončená, čili ten účet ještě není úplný. Co je podstatné, tak v České republice bylo v roce 2002 zaplaceno 326 milionů a více zaplaceno nebude. To je nyní jisté,“ dodal Kotris.

Článek vyšel 29. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy