Agrofertu hrozí, že přijde o prasečí farmu. Možná patří někomu jinému, zjistil soud po 15 letech

Marek Pokorný Marek Pokorný
10. 2. 2018 19:28
Jedna z dceřiných firem Agrofertu před deseti lety získala výkrmnu prasat na Plzeňsku. Teď o ni musí bojovat s konkurzním správcem vytunelované společnosti.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Společnosti Animo Žatec, která spadá do holdingu Agrofert, hrozí, že přijde o velkou výkrmnu prasat v Kokořově na Plzeňsku. Podnik dříve patřil zadlužené společnosti Kokořovská, a. s. Její tehdejší majitelé areál nedlouho před vyhlášením konkurzu nevýhodně prodali. Tím byli podle konkurzního správce společnosti poškozeni věřitelé podniku.

Případ se přitom táhne již více než 15 let a Agrofert v něm původně nefiguroval. Jeho aktérem se stal poté, co před deseti lety ovládl společnost Podnik živočišné výroby (PŽV) ve Strakonicích. Ta tento statek v roce 2001 koupila.

Nejvyšší soud koncem loňského roku rozhodl, že o vlastnictví areálu musí soudy znovu jednat. A je dost možné, že se výkrmna vrátí do konkurzní podstaty společnosti Kokořovská.

Spor se táhne tak dlouho kvůli neobvyklé otázce: jestli mohlo představenstvo strakonického Podniku živočišné výroby vědět, že je společnost Kokořovská před krachem a uvedená transakce poškozuje její věřitele.

Soudy původně žaloby zamítaly kvůli tomu, že za strakonický podnik jednal prokurista.

Ten sice podle konkurzního správce Ivana Slaniny o problémech Kokořovské a o tom, že má řadu věřitelů, dobře věděl, jenže soudy rozhodly, že to nehraje roli, protože nebyl statutárním orgánem firmy - tedy členem představenstva nebo jejím ředitelem. Soudy proto původně žalobu o vrácení areálu do konkurzní podstaty zamítly.

Vědomost prokuristy lze přičíst i podniku

To ale nyní otočil Nejvyšší soud, když připomněl, že uvedený prokurista byl i ředitelem provozu. "Jeho vědomost o dluzích pozdějšího úpadce (Kokořovská) a o jeho úmyslu zkrátit věřitele lze přičíst původnímu žalovanému (PŽV)," konstatoval ve verdiktu koncem loňského roku.

Agrofert ani Animo Žatec nechtějí případ komentovat. "Vzhledem ke stále běžícímu soudnímu řízení se nemůžeme k dané věci vyjadřovat," uvedl mluvčí skupiny Jan Pavlů.

Animo Žatec přitom už dříve tušilo, že soud může prohrát. Před třemi lety proto podalo reciproční žalobu, v níž požadovalo zpět tehdejší kupní cenu 25 milionů korun a dalších 8,8 milionu za zhodnocení nemovitosti.

Uklidit do Vyškova

Konkurzní správce Slanina to ale odmítá. "Vnitřní vybavení se musí každých deset let vyměnit, protože podléhá korozi a dalším vlivům. Oni už jedou v druhé desítce, nemůžou mluvit o zhodnocení budovy," říká Slanina, podle něhož ve výkrmně prasat jen vyměnili technologii, která slouží k jejich výdělku.

Slanina tak prý bude naopak chtít uhradit ušlý nájem. "Třináct let používali nemovitost, kterou znehodnotili. Ten rozdíl budu chtít uhradit do konkurzní podstaty," říká.

Zajímavé na případu je to, že tehdejší majitelé krátce po prodeji prázdnou skořápku Kokořovské papírově přestěhovali do 300 kilometrů vzdáleného Vyškova. Podle Slaniny není vyloučeno, že stěhování bylo účelové, aby oddálilo prohlášení konkurzu.

"Pohledávky jsou promlčené po třech letech a my jsme stihli podat žalobu tři dny před promlčením," poukázal Slanina.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy