Útočnice ze Smíchova tyranizovala pavilon. K další léčbě ale nebyl důvod, říká vedení Bohnic

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 22. 7. 2016 18:12
Žena, která ve čtvrtek smrtelně pobodala zákaznici v Tesku na Smíchově, byla opakovaně agresivní i k pacientům třiadvacátého pavilonu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Z něj utekla jen několik hodin před svým plánovaným propuštěním, když předtím opakovaně vyhrožovala některým pacientkám, že si je najde a zabije je. Nyní ji policie obvinila ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy.
Psychiatrická léčebna v Bohnicích.
Psychiatrická léčebna v Bohnicích. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jako konfliktní a nebezpečnou označily pacientky z oddělení číslo 23 bohnické léčebny ženu, která pár hodin po odchodu z léčebny ve čtvrtek vraždila v pražském supermarketu. Vedení léčebny přitom bezprostředně po tragické události uvedlo, že žena byla stabilizovaná a vnímala realitu. Nyní vyšlo najevo, že pacientka z ústavu utekla, ačkoliv měla být za pár hodin propouštěna. 

Redakce Aktuálně.cz o ní mluvila s mladou pacientkou, která tráví ve stejném pavilonu už několikátý měsíc a chce zůstat v anonymitě. "Přišla mi úplně mimo, kamarádce vyhrožovala," uvedla s tím, že žena naháněla pacientkám hrůzu.

Podle jejího svědectví s ní byly problémy opakovaně, naposledy pouhý den před jejím propuštěním. Ve frontě na léky verbálně napadala ostatní pacientky. Ty ji varovaly, že by ji ošetřovatelé mohli přemístit na "neklid". To je pavilon 27, kde jsou agresivní pacienti, kteří odmítají spolupracovat. "Na ‘neklid‘ nešla, šla domů," konstatuje pacientka.

Ředitel nemocnice Martin Hollý agresivní chování pacientky nepopírá. Není to však podle něj důvod k trvalé hospitalizaci. "To, že je někdo agresivní, může, ale nemusí být dáno nemocí. Psychiatrům je vnucováno, že by si měli poradit se všemi agresivními lidmi. My však nemůžeme nikoho zbavovat jeho vůle a rozhodnutí," uvedl Hollý.

Když se stav nemění, není důvod k hospitalizaci

Podle ředitele bylo propuštění ženy v pořádku, byť vedení nemocnice hodlá toto rozhodnutí ještě prověřit společně s externím psychologem. "Intenzivně se tomu věnujeme, zatím však nemám důvod měnit něco na současných pravidlech, přestože se stala tragická událost," dodal ředitel. 

Hollého náměstek a zároveň primář inkriminovaného oddělení Marek Páv říká, že pokud na nebezpečného člověka neplatí žádná léčba, nemá v psychiatrické léčebně co dělat. "Pacient musí být bezprostředně nebezpečný. Pokud jeho stav trvá roky a nemění se, nemáme důvody k hospitalizaci," řekl Páv. 

Podle něj není možné ani informovat policii, že brány ústavu opouští nebezpečný člověk. "Nemůžeme nikomu poskytovat informace o našich pacientech," uvedl.

Proč nekonala policie?

Pacientka útočila už 5. července v kavárně v Hellichově ulici v Praze 5. Tam napadla zákaznici a začala ji škrtit. Tady se ještě tragédii podařilo zabránit. Napadená žena nebyla nijak zraněna, pouze byla z incidentu vyděšená.

Primář Páv však poukázal na to, že už tady měla lépe zasáhnout policie, ne lékaři. "Proč nekonala policie? Proč to máme být my, kdo chrání lidi před agresivními násilníky?" ptá se. 

Policie se k incidentu příliš vyjadřovat nechce. "Zásah je nyní předmětem šetření. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme říci žádné další informace," uvedla policejní mluvčí Iveta Martínková. Během odpoledních hodin ženu policie obvinila ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a předala státnímu zastupitelství podnět k vypracování návrhu na vzetí obviněné do vazby.

Případem se už zabývá také ministerská inspekce, kterou vede náměstek Petr Landa. Dalšími členy skupiny jsou ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl a ředitelka Odboru zdravotních služeb ministerstva Martina Novotná. Úkolem týmu je shromáždit informace právě z bohnické léčebny.

"Zatím nemá cenu předjímat výsledek. Není to běžná událost, proto je naším úkolem shromáždit maximum informací a provést jejich analýzu," uvedl Landa. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy