Útočnice ze Smíchova tyranizovala pavilon. K další léčbě ale nebyl důvod, říká vedení Bohnic

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 22. 7. 2016 18:12
Žena, která ve čtvrtek smrtelně pobodala zákaznici v Tesku na Smíchově, byla opakovaně agresivní i k pacientům třiadvacátého pavilonu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Z něj utekla jen několik hodin před svým plánovaným propuštěním, když předtím opakovaně vyhrožovala některým pacientkám, že si je najde a zabije je. Nyní ji policie obvinila ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy.
Psychiatrická léčebna v Bohnicích.
Psychiatrická léčebna v Bohnicích. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jako konfliktní a nebezpečnou označily pacientky z oddělení číslo 23 bohnické léčebny ženu, která pár hodin po odchodu z léčebny ve čtvrtek vraždila v pražském supermarketu. Vedení léčebny přitom bezprostředně po tragické události uvedlo, že žena byla stabilizovaná a vnímala realitu. Nyní vyšlo najevo, že pacientka z ústavu utekla, ačkoliv měla být za pár hodin propouštěna. 

Redakce Aktuálně.cz o ní mluvila s mladou pacientkou, která tráví ve stejném pavilonu už několikátý měsíc a chce zůstat v anonymitě. "Přišla mi úplně mimo, kamarádce vyhrožovala," uvedla s tím, že žena naháněla pacientkám hrůzu.

Podle jejího svědectví s ní byly problémy opakovaně, naposledy pouhý den před jejím propuštěním. Ve frontě na léky verbálně napadala ostatní pacientky. Ty ji varovaly, že by ji ošetřovatelé mohli přemístit na "neklid". To je pavilon 27, kde jsou agresivní pacienti, kteří odmítají spolupracovat. "Na ‘neklid‘ nešla, šla domů," konstatuje pacientka.

Ředitel nemocnice Martin Hollý agresivní chování pacientky nepopírá. Není to však podle něj důvod k trvalé hospitalizaci. "To, že je někdo agresivní, může, ale nemusí být dáno nemocí. Psychiatrům je vnucováno, že by si měli poradit se všemi agresivními lidmi. My však nemůžeme nikoho zbavovat jeho vůle a rozhodnutí," uvedl Hollý.

Když se stav nemění, není důvod k hospitalizaci

Podle ředitele bylo propuštění ženy v pořádku, byť vedení nemocnice hodlá toto rozhodnutí ještě prověřit společně s externím psychologem. "Intenzivně se tomu věnujeme, zatím však nemám důvod měnit něco na současných pravidlech, přestože se stala tragická událost," dodal ředitel. 

Hollého náměstek a zároveň primář inkriminovaného oddělení Marek Páv říká, že pokud na nebezpečného člověka neplatí žádná léčba, nemá v psychiatrické léčebně co dělat. "Pacient musí být bezprostředně nebezpečný. Pokud jeho stav trvá roky a nemění se, nemáme důvody k hospitalizaci," řekl Páv. 

Podle něj není možné ani informovat policii, že brány ústavu opouští nebezpečný člověk. "Nemůžeme nikomu poskytovat informace o našich pacientech," uvedl.

Proč nekonala policie?

Pacientka útočila už 5. července v kavárně v Hellichově ulici v Praze 5. Tam napadla zákaznici a začala ji škrtit. Tady se ještě tragédii podařilo zabránit. Napadená žena nebyla nijak zraněna, pouze byla z incidentu vyděšená.

Primář Páv však poukázal na to, že už tady měla lépe zasáhnout policie, ne lékaři. "Proč nekonala policie? Proč to máme být my, kdo chrání lidi před agresivními násilníky?" ptá se. 

Policie se k incidentu příliš vyjadřovat nechce. "Zásah je nyní předmětem šetření. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme říci žádné další informace," uvedla policejní mluvčí Iveta Martínková. Během odpoledních hodin ženu policie obvinila ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a předala státnímu zastupitelství podnět k vypracování návrhu na vzetí obviněné do vazby.

Případem se už zabývá také ministerská inspekce, kterou vede náměstek Petr Landa. Dalšími členy skupiny jsou ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl a ředitelka Odboru zdravotních služeb ministerstva Martina Novotná. Úkolem týmu je shromáždit informace právě z bohnické léčebny.

"Zatím nemá cenu předjímat výsledek. Není to běžná událost, proto je naším úkolem shromáždit maximum informací a provést jejich analýzu," uvedl Landa. 

 

Právě se děje

Další zprávy