Agentura pro začleňování přerušila stávku, čeká na Sobotku

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2015 10:11
Pracovníci Agentury pro sociální začleňování začali stávkovat v pondělí, nyní vyčkají na výsledky jednání s premiérem, které se má konat 19. května.
Agentura pro sociální začleňování stávkovala od pondělního dopoledne.
Agentura pro sociální začleňování stávkovala od pondělního dopoledne. | Foto: ČTK

Praha - Pracovníci vládní agentury pro sociální začleňování přerušili stávku, kterou zahájili v pondělí. Vyčkají na výsledky jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), které se má konat 19. května.

O den později rozhodnou o dalším postup, řekl místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády ČR Petr Čáp.

Do stávky v pondělí vstoupila většina pracovníků agentury. Žádají nezávislost a osamostatnění své instituce.

"Nejde nám o personální obsazení agentury, ale o zachování její struktury a principů, na kterých byla založena. Rádi panu premiérovi vysvětlíme všechny souvislosti našeho znepokojení i možná rizika chystaných organizačních změn a jejich vliv na politiku sociálního začleňování v celé České republice," uvedl Čáp. Stávkovat v pondělí začalo 59 ze sedmi desítek pracovníků.

Agentura je jedním z odborů úřadu vlády a je v sekci pro lidská práva, která spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Spor mezi ním a pracovníky vyvolalo nedávné odvolání šéfa agentury Martina Šimáčka, neshody se týkají i případné reorganizace či využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů.

Agentura působí ve 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty. V příštích letech by mohla na začleňování čerpat až deset miliard korun z EU. Pracovat by mohla v sedmi desítkách míst a měla by mít stovku zaměstnanců, plánuje Dienstbier. Chystá také reorganizaci kvůli služebnímu zákonu, a to od ledna. Protestující se obávají, že změny povedou k politizaci a znemožní jim vykonávat činnost jako dosud.

Stávkující věří, že premiér může zajistit usnesení vlády o tom, aby agentura pracovala podle nynějších pravidel i v příštích letech. Projekt, podle něhož agentura funguje, skončí letos. Protestující žádají, aby kabinet v usnesení potvrdil také přípravu zákona o sociálním začleňování s ukotvením samostatnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy