Agentura pro sociálně vyloučené bude pokračovat

Jakub Novák
25. 7. 2012 14:22
O prodloužení její činnosti do roku 2015 rozhodla ve středu vláda
Foto: Jan Langer

Praha - Vláda na svém středečním zasedání rozhodla o prodloužení činnosti Agentury pro sociální začleňování do roku 2015.

Vyplývá to z informací od zdroje blízkého agentuře.

Podle materiálu, který měl dnes kabinet k dispozici, vyplývá, že od roku 2008 působila agentura v celkem 33 lokalitách.

O spolupráci s ní přitom v tomto období projevila zájem asi stovka obcí a měst, tedy přibližně polovina těch, které jsou fenoménem sociálního vyloučení zasaženy.

Na plné uspokojení však nemá agentura dostatek prostředků - ty současné umožňují agentuře operovat v přibližně 25 lokalitách.

Podívejte se: Tak vypadá pomoc vládní agentury v ghettech

Finance čerpá agentura ze dvou zdrojů - jedním z nich je příspěvek ze státního rozpočtu (asi 9 milionů korun), který však vláda svým usnesením původně zajišťovala pouze do roku do roku 2012, a druhým potom příspěvek z evropského sociálního fondu.

Ten v letech 2010 - 2012 činil 44,85 milionů. Tyto peníze jsou čerpány v rámci realizace takzvaného individuálního projektu národního, jenž má potenciál na prodloužení formou navazujícího projektu až do roku 2015.

V návrhu, který kabinetu předložil premiér Petr Nečas a zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, se kromě samotného prodloužení počítalo také s navýšením státního příspěvku - jen v příštím roce se mělo jednat o částku necelých čtrnácti milionů.

Reportáž ze školy, kde inkluze není cizí slovo:

Spolupráce i házení klacků pod nohy

Ve zprávě pro vládu jsou zároveň představeny všechny lokality, kde agentura působí/působila. Jedním z takových regionů je například Šluknovsko, kde však pracovníci agentury čelí velmi rozdílnému přístupu jednotlivých obcí.

Zatímco s některými (například Krásná Lípa) je spolupráce dobrá a efektivní, v některých dochází k přesnému opaku (například trvale Rumburk nebo Šluknov).

Činnost agentury představuje mnoho aktivit, od poradenství přes výuku a vzdělávání, až například po budování center pro mládež, matky nebo vytváření sociálních firem a podporu zaměstnanosti v regionu.

Foto: Agentura pro sociální začleňování

 

Právě se děje

Další zprávy