Agent, jehož měl udat Kundera, vinil ze zrady kamarádku

Michal Pavec
13. 10. 2008 14:28
Podívejte se, co bylo ve Dvořáčkově spisu
Policejní fotografie Miroslava Dvořáčka
Policejní fotografie Miroslava Dvořáčka | Foto: Archiv bezpečnostních složek

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů dnes na svých webových stránkách zveřejnil další podrobnosti k příběhu agenta Miroslava Dvořáčka, kterého měl v roce 1950 na policii udat spisovatel Milan Kundera.

Překvapivé odhalení minulosti světoznámého spisovatele žijícího v Paříži přinesl týdeník Respekt.

Ze záznamů, které o Dvořáčkovi vedly bezpečnostní složky, je zřejmé, že 22letý mladík neplnil úkoly agenta "československé zpravodajské služby podporované Američany" na československém území poprvé.

Dokumenty ale také stále nedávají jasnou odpověď na otázku, co by tehdejšího studenta FAMU Kunderu vedlo k tomu, aby udal člověka, kterého ani osobně neznal.

Faksimile policejního protokolu o udání Miroslava Dvořáčka
Faksimile policejního protokolu o udání Miroslava Dvořáčka | Foto: Archiv bezpečnostních složek

Úkol: Kontaktovat ředitele Chemapolu

Nově zveřejněné skutečnosti velmi podrobně popisují Dvořáčkovy aktivity na československém území. Do Čech se přesouval z Německa, kam v roce 1948 emigroval.

Jeho úkolem, který dostal od svého nadřízeného, generála Františka Moravce, bylo kontaktovat v Praze ředitele Chemapolu inženýra Václavíka, získat ho pro poskytování informací z oboru chemického průmyslu a domluvit s ním způsob předávání zpráv.

Někdejší pilot Dvořáček se o to pokoušel hned dvakrát. Na sklonku roku 1949 mu chtěl zavolat z telefonní budky na Václavském náměstí. Měl ale neodbytný pocit, že ho někdo sleduje. Nepříjemné tušení bylo natolik intenzivní, že se rozhodl vrátit se zpět do Německa.

Kamarádka, Kundera a policie

Jeho druhá cesta do Prahy se stejným úkolem - kontaktovat inženýra Václavíka - v březnu 1950 dopadla ještě hůře.

Po neúspěšném hledání telefonního čísla na ředitele Chemapolu zahlédl z tramvaje svou známou, studentku Ivu Militkou. Doprovodil ji na kolej Kolonka a schoval si u ní na pokoji kufr s tím, že si pro něj přijde odpoledne.

Pak se do pražských ulic vydal znovu pátrat po řediteli Václavíkovi.

"Rozhodl se počkat před budovou Chemapolu v Panské ulici a pokusit se Václavíka poznat podle popisu. Nikoho, kdo by tomuto popisu odpovídal, však nezahlédl," popisuje nová zpráva Ústavu pro studium totalitních režimů.

Agent Dvořáček ale netušil, že o jeho přítomnosti se v té době Iva Militká svěřila svému známému, studentu Miroslavu Dlaskovi. Ten o pobytu Dvořáčka řekl zase Kunderovi, který podle Respektu o pohybu podezřelé osoby informoval policii.

Když se pak Dvořáček vracel na kolej Kolonka, už na něj čekali policisté, kteří ho zatkli.

Čtrnáct let v lágru

Agent sice nedostal strest smrti, jak požadoval prokurátor, ale 22 let těžkého žaláře, pokutu 10 tisíc korun, byl zbaven občanských práv na deset let a propadl mu veškerý majetek.

Dvořáček po nastoupení trestu prošel několika věznicemi a roku 1952 se dostal do jednoho z nejtvrdších táborů Vojna u Příbrami, kde vězni pracovali v otřesných podmínkách. Na svobodu se dostal až téměř po čtrnácti letech na konci roku 1963.

O pět let později emigroval do Švédska, kde žije dodnes. Vždy se domníval, že ho policii udala jeho kamarádka Militká.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy