Tlumočník popsal mučení vraha vojáka Procházky. Ukázal na Američany a Čechy

Jaroslav Spurný, Ondřej Kundra
16. 2. 2020 12:10
Jak vypadaly poslední hodiny afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který v říjnu 2018 zabil při atentátu českého psovoda Tomáše Procházku a zranil dva další české vojáky? Chán zemřel nedlouho po svém zadržení na následky násilného výslechu na základně Shindand. Svědectví, které získal časopis Respekt, ukazuje, kdo ho mohl mučit.
Čeští vojáci na základně Bagrám - ilustrační foto.
Čeští vojáci na základně Bagrám - ilustrační foto. | Foto: ČTK

Podle informací Respektu detektivové ze speciální vyšetřovací jednotky americké armády CID disponují svědectvím afghánského překladatele Ahmada Alamjára, který Američanům při výslechu Chána překládal.

Tlumočník nejdřív vyšetřovatelům z CID tvrdil, že k žádnému násilí během výslechu nedošlo. Když ho ale detektivové převezli ze základny Shindand na vzdálenou základnu Bagrám, a dostal se tak z dosahu mužů, proti nimž měl svědčit, Alamjár změnil výpověď.

Nové prohlášení učinil 7. listopadu 2018 a výslech Chána detailně popsal. "J. W., A. M., W. W. a já jsme vstoupili do místnosti. J. W. chytil střelci ruce a pak mu odebral otisky prstů. Když byl J. W. hotový, W. W. chytil střelce, udeřil ho do rozkroku a kroutil mu s varlaty. Střelec křičel, jak ho W. W. začal mlátit a dusit. Praštil s ním o rozvodnou skříň a stůl. Střelec měl nasazena rychloupínací pouta a ruce měl spoutány za zády, když ho W. W. udeřil, škrtil ho a nakopl ho kolenem do nohou," vypověděl mimo jiné americkým vyšetřovatelům Alamjár.

RESPEKT č. 8
  • Kdo umučil vězně V. Ch.? Zastřelil českého vojáka. Zadrželi ho a odvezli na výslech. Během pár hodin byl mrtvý. Máme svědectví, co se v baráku č. 458 stalo.
  • Krajina po Merkelové. Garant stabilního Německa se propadá do krize a CDU hledá nástupce.
  • Tři lekce z Airbnb. Praha hledá recept, jak zastavit proměnu města v turistickou noclehárnu. Co lze odkoukat z Berlína, Vídně a Mnichova, kde už s hledáním pokročili?
Aktuální vydání Respektu

Tlumočník popsal i průběh výslechu, když ho vedli Češi, píše týdeník. CID má ještě další důkazy a svědectví ukazující na násilné chování amerických a českých vojáků.

Jednotka CID vede vyšetřování proti osmi příslušníkům speciálních sil USA, z nichž čtyři jsou podezřelí z trestného činu zabití a násilného útoku.

Český psovod Tomáš Procházka.
Český psovod Tomáš Procházka. | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Američané se zajímají i o Čechy, konkrétně dva příslušníky speciálních sil s iniciálami F. K. a Š. T. Oba Chána vyslýchali. Vyšetřování vede i česká Vojenská policie.

Zatímco Američané vedou vyšetřování důrazně, česká armáda přistupovala k objasnění okolností Chánovy smrti váhavě, píše týdeník. Zdejší vyšetřovatelé, kteří nyní případ řeší, podezřívají několik vysoce postavených generálů a důstojníků ze zametání stop a krytí okolností Chánovy smrti. Jak to mohli udělat a co kryjí, píše nové vydání Respektu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy