Afghánistán je priorita. Sněmovna schválila zahraniční mise

ČTK ČTK
31. 10. 2014 16:16
Náklady na zahraniční mise porostou, plán by měl platit na další dva roky. Proti hlasovali zejména komunističtí poslanci.
Prostějovští vojáci v Afghánistánu.
Prostějovští vojáci v Afghánistánu. | Foto: Databáze 601. skupiny speciálních sil

Praha - Sněmovna schválila vládní plán zahraničních misí české armády pro příští dva roky. Vojáci mají působit například v Afghánistánu, v Mali nebo na Balkáně. Pro bylo 134 ze 176 přítomných poslanců. Proti jich hlasovalo 27, hlavně z řad KSČM. Senát schválil návrh už minulý týden.

Náklady na zahraniční operace se příští rok předpokládají přibližně ve výši 1,48 miliardy korun. O rok později mají stát 1,72 miliardy korun.

Plán podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) počítá s nasazením vojáků do konkrétních zemí a vyčleněním určitého počtu příslušníků, kteří by mohli jet do mise NATO, EU nebo OSN v Africe a na Blízkém východě operativně při náhlé krizové situaci.

O nasazení rozhodne vláda

O takovém nasazení podle ministra rozhodne vláda a ihned informuje obě parlamentní komory. Pokud by mise trvala déle než dva měsíce, budou ji Sněmovna a Senát schvalovat. Kterákoli komora bude mít možnost rozhodnout o ukončení mise, dodal Stropnický.

Tato část návrhu budila otazníky u poslanců ODS, ač jej jako celek podpořili. Poukazovali na možný rozpor s ústavou. "S námitkou se vypořádá ústavně-právní výbor a legislativci," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Sněmovna v tomto směru přijala doplňující usnesení. Možná je i úprava legislativy.

Mise kritizoval Alexander Černý z KSČM. Hovořil o "afghanizaci" armády a o tom, že armáda už není schopna zajistit obranu Česka. "Dáváme přednost humanitárnímu charakteru operací," uvedl.

Na Balkáně bude asi 20 lidí

Prioritním zůstává i do budoucna podle ministerstva působení v Afghánistánu, kde budou čeští vojáci pokračovat ve výcviku vojáků a policie, podílet se budou i na ochraně spojeneckých vojsk. V zemi by tak mělo působit až 310 vojáků v operaci Resolute Support pod vedením NATO, až 20 osob při ochraně českého zastupitelství v Kábulu a až 20 lidí, kteří budou pomáhat afghánským silám s bojem proti výrobě a distribuci drog.

Kabinet dále počítá s působením českých sil na Balkáně, a to v celkovém počtu do 20 lidí, i v oblasti severní Afriky, Sahelu a Blízkého východu. Nyní je několik desítek českých vojáků na misi EU v Mali. V prvním pololetí příštího roku má v celém regionu - tedy i v pozorovatelské misi na Sinajském poloostrově - působit až 70 lidí, jejichž počet by v případě potřeby mohl od 1. července 2015 stoupnout na 220.

České síly by mohly působit taky v operacích aliančních sil rychlé reakce (NRF) v počtu do 1500 osob v příštím roce a do 452 lidí v roce 2016. Až 950 lidí by mělo být v prvním pololetí roku 2016 k dispozici pro operace bojových uskupení EU, v druhém pololetí téhož roku pak 250.

Sněmovna projednala taky informaci o loňských armádních misích, které i s přípravou stály zhruba 1,25 miliardy korun. Dolní komora vojákům na návrh Jany Černochové (ODS) poděkovala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy