Aféra Vyděrač: Tlustému a Moravovi hrozí vyhazov z ODS

9. 9. 2008 16:00
Jejich počínání posoudí místní organizace
Jan Morava v pondělí složil mandát poslance
Jan Morava v pondělí složil mandát poslance | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aférou poslance Moravy se nezabývají pouze špičky ODS, ale i místní organizace, odkud jsou oba aktéři reportáže televize Nova.

Ta měla za cíl odhalit podivné praktiky, které se na české politické scéně dějí.

Dnes od pěti hodin odpoledne zasedá mimořádně klub ODS. Téma jednání je jasné, Morava na klub přijde, Tlustý se omluvil.

Nadto chtějí poslanci Jan Schwippel a Juraj Raninec navrhnout, aby z postu šéfa klubu odešel Petr Tluchoř. Vyčítají mu, že o pochybných kontaktech Moravy věděl, ale nijak nezasáhl.

Čtěte více: Aféra Vyděrač: Rebelové z ODS pohrozili pádem vlády

Už tento týden by měly jak Vlastimila Tlustého, tak i Jana Moravu vyslechnout jejich místní a oblastní organizace.

Foto: Ludvík Hradilek
ČTETE VŠE O "KAUZE VYDĚRAČ"

Na kobereček už tento týden

Místopředseda rakovnické oblasti Vilém Žák Aktuálně.cz potvrdil, že si Tlustého pozve na jednání oblastního sdružení zřejmě už tento čtvrtek.

"Bylo by vhodné, kdyby složil členství v ODS. ODSku jeho chování v tomto případě velmi poškozuje," myslí si Žák.

O případném vyloučení bude jednat i "Moravova" místní organizace v Mělníku.

"Podle nás by měl pan Morava odstoupit ze všech funkcí a zvážit své členství v ODS. Sám nás zatím nekontaktoval, chystáme se to proto udělat my," řekl online deníku Týden.cz předseda místního sdružení ODS v Mělníku Radim Vajchr.

Pozve si ho i oblastní sdružení. Rádi bychom s ním mluvili do konce tohoto týdne," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně oblastní rady ODS v Mělníku Dagmar Nohýnková.

Tlustý jako StB

Regionální politici jsou počínáním svých kolegů ve vysoké politice rozladěni. Vilém Žák Aktuálně.cz řekl, že i on přemýšlí, jestli zůstat v ODS, ve které se takové věci dějí.

"S takovými praktikami prostě nemohu souhlasit," uvedl. S Tlustým chce ještě mluvit. Připustil, že se bude jednat o jeho setrvání v ODS.

Foto: Ondřej Besperát
Topolánek: Za vším je Tlustý. Tlustý: Mandát nesložím
Má Tlustý odejít? ODS je po skandálu rozdělena
Tlustý: Jak se z bývalého ministra stal donašeč
ODS rozesílá straníkům SMS proti Tlustému a Moravovi

"Moje osobní stanovisko je, že je to neuvěřitelné lidské selhání. Můžu chápat jeho pocit naštvání či křivdy nebo touhu po obraně, ale ta metoda, kterou pan Tlustý zvolil zavání praktikami komunistické Státní bezpečnosti. Ta používala špiclování a provokaci," uvedl na adresu Tlustého Žák.

Vyloučit kohokoliv ze strany může podle stanov ODS pouze místní sdružení. Šéf toho rakovnického, Zdeněk Nejdl, je ovšem ve svých vyjádřeních opatrný. Nejprve chce vyslechnout Tlustého.

"Ta situace je mi nepříjemná pro ODS, mrzí mě to," řekl Aktuálně.cz Nejdl.

O případném vylučování ale Nejdl nechce příliš mluvit předtím, než se s Tlustým potká.

"Podle mého názoru bychom neměli přijímat unáhlená rozhodnutí. A vyloučení z ODS také není tak jednoduché, už jsem se díval do stanov. A také se bojím toho, aby to nebylo jen politické gesto," řekl Nejdl.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hasiči zlikvidovali chov drůbeže ve Slepoticích, ve kterém se vyskytla ptačí chřipka

Hasiči ukončili likvidaci drůbeže z chovu ve Slepoticích, kde byla zjištěna ptačí chřipka. Po dekontaminaci vozidel a místa zásahu areál ve čtvrtek opustí. Zvířata usmrtili v halách naplněných oxidem uhličitým, poté byla převezena do asanačního podniku.

"K utrácení drůbeže bylo spotřebováno asi 25 tun oxidu uhličitého. Bylo odvezeno 14 souprav do asanačních ústavů o váze přibližně 400 tun, jak se předpokládalo," řekl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč.

V pěti halách chovala společnost Moras Moravany asi 7000 krůt a 130.000 brojlerů. Další dezinfekce a vyklizení podestýlky a dezinfekce hal bude pokračovat v pátek. Zajišťuje ji u soukromé firmy chovatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy